Kard. Turkson: Greta Thunberg jest “wielkim świadkiem nauczania Kościoła nt. środowiska”

Kard. Turkson: Greta Thunberg jest “wielkim świadkiem nauczania Kościoła nt. środowiska”
(fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MARCO)
PAP / ml

Walka Grety Thunberg w obronie środowiska naturalnego „jest spójna” z nauczaniem Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka w tej dziedzinie – zapewnił kard. Peter K. Turkson, prefekt Dykasterii ds. Służby Integralnemu Rozwojowi Ludzkiemu. Dodał, że jest ona „wielkim świadkiem nauczania Kościoła nt. troski o środowisko naturalne i o nasz wspólny dom”.

Wypowiedź ta była komentarzem purpurata zarówno do orędzia papieskiego na zbliżający się Światowy Dzień Pokoju, jak i do ogłoszenia przez amerykański magazyn „Time” młodej Szwedki Człowiekiem Roku 2019.

Greta „bardziej niż wzorem jest świadkiem zaangażowania na rzecz zachowania i troski o wspólny dom” – oświadczył kard. Turkson. Zwrócił uwagę, że co jakiś czas niektórzy wprowadzają „rozdział między uwagą poświęcaną środowisku naturalnemu a wiarą i należy to powoli przezwyciężać”. Przypomniał, że „dla ludu Biblii wierność Panu zakłada zaangażowanie na rzecz najsłabszych w społeczeństwie i w środowisku naturalnym, istnieje spójność w nauczaniu Kościoła, a uwaga poświęcana ubogim zbiega się z uwagą na rzecz środowiska naturalnego, wszystko to jest ze sobą połączone”.

Pochodzący z Ghany kardynał nie poprzestał jednak na koncepcji „wspólnego domu”, często przywoływanej przez obecnego papieża, ale stwierdził, iż „ekologia ludzka”, o której mówił św. Jan Paweł II, jest tożsama z „ekologią integralną”, lansowaną przez Benedykta XVI i Franciszka. Dlatego – jego zdaniem – dyskurs, którym posługuje się Thunberg, również wykazuje ciągłość z wypowiedziami obu poprzednich papieży.

DEON.PL POLECA

W obliczu przyszłości, której nie można zapewnić, gdyż nie dba się o środowisko naturalne, jej protest i świadectwo zwracają uwagę na konieczność bycia spójnym w trosce o środowisko i o osoby żyjące na naszej planecie – tłumaczył hierarcha, odnosząc się do działalności szwedzkiej 16-latki. Wyjaśnił, że na tym właśnie polega „spójność z nauczaniem Kościoła”. Dodał, że na tej samej zasadzie „nie można wielbić Pana i odsuwać na bok troski o środowisko naturalne i o innych”.

Portal Vatican News, który poinformował o tej wypowiedzi kardynała, przypomniał przy okazji, że papież Franciszek przyjął Gretę Thunberg 17 kwietnia, zachęcając ją do dalszej działalności w tym kierunku. „W swej walce o tworzenie świadomości zmian klimatycznych Greta przemierzyła pół świata, aby spotkać się z szefami państw, wzywać rządy, kierować strajkami z młodzieżą z innych krajów” – podsumował jej dotychczasową działalność portal watykański.

Greta Thunberg stała się znana najpierw w swej ojczyźnie, a następnie na całym świecie, gdy 18 sierpnia 2018 po raz pierwszy stanęła przed szwedzkim parlamentem, by protestować przeciw zmianom klimatycznym. Potem powtarzała to przez 3 kolejne piątki, a od 8 września tegoż roku prowadzi te akcje co piątek, opuszczając w tym dniu zajęcia szkolne, na znak sprzeciwu wobec bierności rządzących w sprawach klimatu.

Podczas szczytu CO 25 w Katowicach w grudniu ub.r. wygłosiła płomienne przemówienie dotyczące bagatelizowania przez polityków zmian klimatycznych. Wysłuchali jej wówczas z uwagą uczestnicy tamtego wydarzenia z ponad 200 krajów, w tym sekretarz generalny ONZ Antônio Guterres, który później w osobistej rozmowie z nią wyraził uznanie dla jej działań i zachęcił do dalszych akcji na rzecz ochrony klimatu.

W czerwcu br. międzynarodowa organizacja obrony praw człowieka Amnesty International przyznała jej i założonemu przez nią ruchowi „Fridays for Future” swą doroczną nagrodę Ambasadora Sumienia. Młoda Szwedka została również zgłoszona do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla.

Jej działania zachęciły też do podobnych działań innych młodych ludzi na całym świecie, którzy w ponad dwóch tysiącach miejsc w różnych krajach, także w Polsce, wychodzą na ulice na znak sprzeciwu wobec polityki, prowadzącej do zmian klimatycznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Turkson: Greta Thunberg jest “wielkim świadkiem nauczania Kościoła nt. środowiska”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.