Kard. Turkson: za mały dostęp do diagnozy HIV

Kard. Turkson: za mały dostęp do diagnozy HIV
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / jm

W pewnych krajach za mało, jak dotąd, robi się, by zatrzymać przekazywanie wirusa HIV dzieciom. Zwrócił na to uwagę przewodniczący Papieskiej Rady "Iustitia et Pax", otwierając zorganizowane przez nią międzynarodowe spotkanie o wczesnej diagnozie pediatrycznej i leczeniu dzieci chorych na AIDS.

W obradach trwających 16 i 17 maja w siedzibie Papieskiej Akademii Nauk w Watykanie biorą udział dyrektorzy firm farmaceutycznych i produkujących aparaturę diagnostyczną. Chodzi o zapewnienie najmłodszym zarażonym wirusem HIV - powiedział kard. Peter Turkson - lepszego dostępu do diagnozy i do lekarstw.

Brak dostatecznych wysiłków, by udostępnić dzieciom leczenie, "wskazuje na smutną rzeczywistość, że opieka zdrowotna nie jest prawem, którym cieszą się wszyscy - stwierdził szef watykańskiej dykasterii sprawiedliwości i pokoju. - Świadectwa sióstr, księży i braci zakonnych oraz wolontariuszy świeckich, z którymi rozmawiałem, potwierdzają, że opieka ta jest jeszcze przywilejem, na który tylko nieliczni mogą sobie pozwolić.

Tak dzieje się w różnych częściach świata, w zwłaszcza w wielu regionach Afryki. Dostęp do służby zdrowia, leczenia i środków medycznych dla zbyt wielu nadal pozostaje «marzeniem»" - dodał kard. Turkson.

DEON.PL POLECA

Przytoczył on też słowa, które Papież wygłosił podczas ubiegłorocznej podróży na Czarny Ląd w stolicy Kenii: "Niektóre problemy zdrowotne, takie jak wyeliminowanie malarii i gruźlicy, leczenie chorób rzadko występujących czy zaniedbane dziedziny medycyny tropikalnej wymagają pilnej uwagi polityków, wychodzącej ponad wszelkie inne interesy handlowe czy polityczne".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kard. Turkson: za mały dostęp do diagnozy HIV
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.