Kardynał Dolan: ten raport może być ciosem dla Kościoła

Kardynał Dolan: ten raport może być ciosem dla Kościoła
fot. Tom Hannigan / CC BY 2.0
KAI / df

Długo oczekiwany watykański raport w sprawie byłego arcybiskupa Waszyngtonu i kardynała Theodore'a McCarricka „może być kolejnym ciosem dla Kościoła, ale lepiej będzie, aby cała prawda wyszła na jaw” – uważa metropolita Nowego Jorku kard. Timothy Dolan. Zgodnie z zapowiedzią, dokument, opracowany przez Sekretariat Stanu na zlecenie papieża Franciszka, ma ujrzeć światło dzienne w przyszłym tygodniu, 10 listopada.

Zdaniem kard. Dolana, który wyraził swą opinię w liście do wiernych, raport może być kolejnym ciosem dla Kościoła, który odciśnie piętno na jego reputacji. „Jednak lepiej, żeby ta historia wyszła, ze wszystkimi jej strasznymi szczegółami, aby zarówno przynieść pewną dozę pokoju ofiarom i ich rodzinom, jak również służyć jako lekcja, by to nie powtórzyło się w przyszłości” – dodał hierarcha.

DEON.PL POLECAArcybiskup Nowego Jorku zwrócił uwagę na rolę papieża Franciszka w wyjaśnieniu sprawy. „Możemy podziękować papieżowi Franciszkowi za dotrzymanie obietnicy podjęcia i opublikowania tego raportu” – napisał.

Raport, który początkowo miał zostać opublikowany w grudniu 2019 r., obejmować ma przegląd dokumentów i relacji świadków dotyczących 40-letniej kariery biskupiej McCarricka, który w 2018 r. został oskarżony o seryjne przestępstwa seksualne wobec nieletnich i seminarzystów.

Jeden z watykańskich urzędników w rozmowie z agencją CNA, przyznał, że wersja raportu, którą widział, miała kilkaset stron i „wiele mówi”.

McCarrick był kapłanem i biskupem pomocniczym archidiecezji Nowego Jorku, zanim w 1981 został biskupem Metuchen w stanie New Jersey, a następnie arcybiskupem Newark, potem zaś arcybiskupem Waszyngtonu, gdzie przeszedł na emeryturę w 2006 roku.

Został kardynałem w 2001 r., ale zrezygnował z członkostwa w Kolegium Kardynalskim po tym, jak w czerwcu 2018 r. oskarżono go o napaść seksualną na małoletniego. Wkrótce potem pojawiły się zarzuty dotyczące seryjnego wykorzystywania seksualnego nieletnich, kleryków i księży. W lutym 2019 r. oskarżono go o molestowanie seksualne.

Papież Franciszek po raz pierwszy ogłosił wewnętrzne watykańskie dochodzenie w sprawie kariery McCarricka w październiku 2018 roku.

W lutym watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin potwierdził, że raport został już ukończony, ale publikacja ta została opóźniona na polecenie papieża Franciszka.

Od czasu ujawnienia sprawy McCarricka i postawienia mu zarzutów kolejne sprawy nadużyć seksualnych, niewłaściwych zachowań i tuszowania skandali w Kościele w USA wychodzą na światło dzienne. W związku ze skandalem czterech amerykańskich biskupów zrezygnowało ze swoich stanowisk, a inni są przedmiotem watykańskiego śledztwa. Sam kard. Dolan prowadzi watykańskie śledztwo w sprawie zarzutów wobec biskupa Brooklynu Nicholasa DiMarzio.

Prokuratorzy generalni w kilku stanach wszczęli ogólnostanowe dochodzenia w sprawie wykroczeń z udziałem duchownych, a postępowania sądowe skutkowały tym, że diecezje w wielu stanach ogłosiły bankructwo.

Biskupi USA mają zwołać swoje jesienne zgromadzenie ogólne 16 listopada. Ze względu na pandemię, doroczne spotkanie, zwykle odbywające się w Baltimore, odbędzie się online. Możliwe, że przedmiotem dyskusji będzie watykański raport w sprawie Theodore'a McCarricka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz

Czy duchowość może szkodzić?
Gdzie zaczyna się opętanie, a gdzie choroba?
Czy myśli bluźniercze podsyłają nam demony?
Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Ksiądz Krzysztof Grzywocz był niewątpliwie jednym z najbardziej...

Skomentuj artykuł

Kardynał Dolan: ten raport może być ciosem dla Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.