Kardynał Nycz ma swój kościół tytularny
Benedykt XVI przydzielił kard. Kazimierzowi Nyczowi jako kościół tytularny bazylikę św. Sylwestra i Marcina ai Monti w pobliżu Eskwilinu (Via Domenichino, 7). Jest to kościół przyznawany kardynałom - prezbiterom.
Bazylika ta został zbudowana przez papieża Sylwestra w IV wieku. Początkowo poświęcona była wszystkim męczennikom. Tu właśnie miało się odbyć w 324 r. jedno ze spotkań przygotowujących do soboru w Nicei.
Obecny Kościół św. Marcina pochodzi z epoki Karolingów, choć odnaleziono pod nim i obok niego strukturę kolumn z III wieku. W roku 500 został przebudowany i poświęcony św. Marcinowi z Tours oraz papieżowi Sylwestrowi I. Kolejna przebudowa miała miejsce w VIII i IX wieku, natomiast ostatnie przebudowy datują się z XVII wieku.
Każdy z kardynałów ma w Rzymie swoją diakonię lub kościół tytularny, co ma symbolizować jego związek z Wiecznym Miastem i przynależność do kleru rzymskiego. Kardynałowie-biskupi związani są z jedną z podmiejskich diecezji, przy czym dziekan Kolegium Kardynalskiego posiada tytuł biskupa Ostii.
Skomentuj artykuł