Kardynał Nycz ma swój kościół tytularny

KAI / wab

Benedykt XVI przydzielił kard. Kazimierzowi Nyczowi jako kościół tytularny bazylikę św. Sylwestra i Marcina ai Monti w pobliżu Eskwilinu (Via Domenichino, 7). Jest to kościół przyznawany kardynałom - prezbiterom.

Bazylika ta został zbudowana przez papieża Sylwestra w IV wieku. Początkowo poświęcona była wszystkim męczennikom. Tu właśnie miało się odbyć w 324 r. jedno ze spotkań przygotowujących do soboru w Nicei.

Obecny Kościół św. Marcina pochodzi z epoki Karolingów, choć odnaleziono pod nim i obok niego strukturę kolumn z III wieku. W roku 500 został przebudowany i poświęcony św. Marcinowi z Tours oraz papieżowi Sylwestrowi I. Kolejna przebudowa miała miejsce w VIII i IX wieku, natomiast ostatnie przebudowy datują się z XVII wieku.

Każdy z kardynałów ma w Rzymie swoją diakonię lub kościół tytularny, co ma symbolizować jego związek z Wiecznym Miastem i przynależność do kleru rzymskiego. Kardynałowie-biskupi związani są z jedną z podmiejskich diecezji, przy czym dziekan Kolegium Kardynalskiego posiada tytuł biskupa Ostii.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kardynał Nycz ma swój kościół tytularny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.