Kardynał Peter Turkson: ochrona życia i troska o środowisko naturalne są “nierozłączne"

Kardynał Peter Turkson: ochrona życia i troska o środowisko naturalne są “nierozłączne"
(fot. YouTube / Circle of Blue)
KAI / mp

Walka ze zmianami klimatycznymi stanowi zasadniczą część obrony życia ludzkiego i działalności w tym zakresie. Przypomniał o tym 30 sierpnia w rozmowie z amerykańskim katolickim portalem informacyjnym "Crux" kard. Peter Kodwo Appiah Turkson, prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Przebywa on obecnie w Astanie jako przewodniczący delegacji watykańskiej na Międzynarodowe Forum nt. Przyszłej Energii. Odbywa się ono w ramach trwającej w stolicy Kazachstanu wystawy światowej, w której uczestniczy m.in. Stolica Apostolska.
Wspólne przesłanie papieża Franciszka i patriarchy konstantynopolskiego Bartłomieja z okazji przypadającego 1 września Światowego Dnia Troski o Dzieło Stworzenia "zbiega się doskonale z wszelkimi działaniami w obronie życia lub wszelką wiarą w życie ludzkie" - stwierdził ghański kardynał kurialny.
Podkreślił, że te dwa pojęcia - walka ze skutkami zmian klimatycznych i ochrona życia - łączą się z sobą nierozerwalnie i nie wolno ich sobie przeciwstawiać. A wspólne orędzie dwóch przywódców chrześcijańskich nazwał "ekumenizmem działania, solidarności i wspólnych inicjatyw".
Purpurat przyznał, że niektóre programy międzynarodowe i niektórzy naukowcy usiłują bronić prawa do aborcji jako środka kontroli urodzin, widząc w tym klucz do ochrony środowiska naturalnego. Przypomniał jednak, że w swej pierwszej w dziejach Kościoła encyklice ekologicznej "Laudato si" z 2015 Franciszek podkreślił integralną więź między ochroną nienarodzonych dzieci a odpowiedzialną troską o dzieło stworzenia.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kardynał Peter Turkson: ochrona życia i troska o środowisko naturalne są “nierozłączne"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.