Kardynałowie-elektorzy pochodzą z 50 krajów

Kardynałowie-elektorzy pochodzą z 50 krajów
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / drr

Prawo udziału w zbliżającym się konklawe ma obecnie 117 kardynałów poniżej 80. roku życia, pochodzących z 50 krajów wszystkich kontynentów. Wiadomo jednak, że nie wszyscy oni wezmą udział w wyborach nowego papieża - z różnych powodów, przede wszystkim zdrowotnych, nie przybędzie do Watykanu co najmniej dwóch członków Kolegium Kardynalskiego, ale być może będzie ich więcej, gdyż poważne problemy zdrowotne ma co najmniej 3 kardynałów.

Najwięcej elektorów pochodzi tradycyjnie z Europy - 61, w tym z Włoch - 28, z Niemiec - 6, z Hiszpanii - 5 oraz z Francji i Polski - 4. Łącznie na naszym kontynencie swych przedstawicieli w Kolegium poniżej 80. roku życia ma 18 państw. Z Polski na konklawe wyjedzie 2 purpuratów: Stanisław Dziwisz z Krakowa i Kazimierz Nycz z Warszawy, a dwaj inni nasi rodacy: Zenon Grocholewski i Stanisław Ryłko, stojący na czele urzędów kurialnych, dołaczą do nich na miejscu. Z polskich kardynałów praw wyborczych nie mają Henryk Gulbinowicz, Franciszek Macharski i Stanisław Nagy.

Na drugim miejscu pod względem liczby kardynałów-elektorów znajduje się Ameryka Łacińska - 19 kandydatów z 12 krajów. Najwięcej przyszłych konklawistów pochodzi z Brazylii - 6, a następnie z Meksyku - 3 i z Argentyny - 2. Z Ameryki Północnej wybiera się do Rzymu 14 kardynałów: ze Stanów Zjednoczonych - 11 i z Kanady - 3.

Kościół katolicki w Afryce jest reprezentowany wśród elektorów przez 11 kardynałów z 10 krajów - jedynym państwem, które ma w tym gronie dwóch przedstawicieli, jest Nigeria. Azja ma 10 kardynałów poniżej 80. roku życia z 7 krajów; najwięcej z Indii - 5, podczas gdy z pozostałych państw pochodzi po 1 kandydacie. I wreszcie Oceania ma jednego kardynała z prawem głosu - jest nim metropolita Sydney, 71-letni obecnie George Pell.

5 marca, a więc jeszcze przed rozpoczęciem konklawe, 80 lat skończy niemiecki kardynał Walter Kasper, emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan, nie będzie to jednak miało wpływu na skład kardynałów-elektorów, gdyż liczy się czas przed rozpoczęciem stanu "sede vacante". Stolica św. Piotra opustoszeje zaś 28 lutego o godz. 20, gdy Benedykt XVI ostatecznie ustąpi ze swego urzędu.

Według stanu na dziś w konklawe nie wezmą udziału kardynałowie Julius Riyadi Darmaatmadja SI (78 lat) - emerytowany arcybiskup Dżakarty w Indonezji i Keith M. P. O’Brien (75) - emerytowany arcybiskup St. Andrew’s i Edynburga w Szkocji. Pod znakiem zapytania stoi też udział ciężko chorego i częściowo sparaliżowanego emerytowanego katolickiego koptyjskiego patriarchy Aleksandrii kard. Antoniosa Naguiba (78). Problemy ze zdrowiem ma też kilku innych hierarchów, ale przynajmniej niektórzy z nich wezmą udział w konklawe.

Z punktu widzenia wieku najwięcej kardynałów-elektorów urodziło się w roku 1936 - 14, a następnie w 1934 - 12. Dalszych 9 purpuratów przyszło na świat w 1943, a po 8 - w latach 1933 (łącznie z kard. Kasperem) i w 1944.

Najmłodszymi kardynałami są: syromalankarski arcybiskup większy Thottunkal z Indii, urodzony 15 czerwca 1959, arcybiskup Manili Filipińczyk Luis Antonio Gokim Tagle (21 czerwca 1957) i Niemiec, arcybiskup Berlina Rainer Maria Woelki (18 sierpnia 1956).

Całe Kolegium liczy obecnie 208 członków, w tym 117 poniżej 80. roku życia, z których 50 powołał bł. Jan Paweł II, a 67 - Benedykt XVI. Wśród 91 hierarchów bez praw wyborczych 2 mianował jeszcze Paweł VI (ale także Joseph Ratzinger został włączony do Kolegium przez tego papieża), 73 - Jan Paweł II i 16 - jego następca. Najstarszymi wiekowo kardynałami są obecnie Włosi: Ersilio Tonini (ur. 20 VII 1914) i Fiorenzo Angelini (1 VIII 1916), a najdłuższy staż kardynalski ma Brazylijczyk Paulo Evaristo Arns OFM (ur. 14 IX 1921), mianowany kardynałem 5 marca 1973.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kardynałowie-elektorzy pochodzą z 50 krajów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.