To będzie wyjątkowe konklawe

To będzie wyjątkowe konklawe
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / pz

Konklawe, które wybierze następcę Benedykta XVI będzie miało bezprecedensowy charakter - przypomina na portalu vaticaninsider emerytowany watykanista La Stampy, Marco Tosatti.

Konklawe zbierze się przed 20 marca. Najprawdopodobniej około 15 marca zostaną otwarte drzwi Kaplicy Sykstyńskiej.

Najważniejszą nowością będzie fakt, iż kardynałowie będą wybierali następcę Benedykta XVI za życia papieża, przybywającego w niewielkiej odległości od Watykanu. Jak zaznaczył wczoraj rzecznik Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi SJ zasady wyboru zawarte są w konstytucji apostolskiej Jana Pawła II, "Universi Dominici Gregis" z 1996 r. Przewiduje ona, że od chwili, gdy Stolica Apostolska będzie zgodnie z prawem wakująca (28 lutego godz. 20.00)- obecni Kardynałowie elektorzy powinni poczekać piętnaście pełnych dni na nieobecnych Kardynałów: Jeżeli będą jednak poważne motywy Kolegium Kardynałów ma jednak prawo odłożenia, wyboru na kilka dalszych dni. Ale po upływie maksymalnie dwudziestu dni od rozpoczęcia wakatu Stolicy Apostolskiej wszyscy obecni kardynałowie elektorzy są zobowiązani przystąpić do wyboru. Jak zaznaczył wczoraj ks. Lombardi, terminy te mogą ulec skróceniu, gdyż nie będzie pogrzebu papieża, ani też dziewięciu dni w których odprawiane są za niego Msze św.

Z chwilą rozpoczęcia "sede vacante" tracą swoje funkcje wszyscy szefowie dykasterii, zaś władzę w Kościele przejmuje Kolegium Kardynalskie. Przygotowaniami do konklawe kieruje kardynał- kamerlig (kard. Tarcisio Bertone), zaś pracą watykańskiego sekretariatu, substytut, abp Giovanni Anglo Becciu.

W dniu wyznaczonym na rozpoczęcie konklawe wszyscy kardynałowie zgromadzą się w bazylice watykańskiej, gdzie dziekan Kolegium Kardynalskiego (kard. Angelo Sodano) będzie przewodniczył Mszy św. Pro eligendo Romano Pontifice.

Po południu kardynałowie elektorzy udadzą się w procesji z kaplicy św. Pawła (cappella Paolina) do kaplicy Sykstyńskiej, gdzie dokonywany będzie wybór papieża. Wymaga on większości 2/3 głosów. Gdyby po wielu głosowaniach nie wyłoniono żadnego, możliwy jest wybór między dwoma kandydatami, ale zawsze większością 2/3 głosów.

Po dokonanym kanonicznie wyborze ostatni z Kardynałów Diakonów przywołuje do auli wyborczej Sekretarza Kolegium Kardynałów i Mistrza Papieskich Ceremonii Liturgicznych; następnie Kardynał Dziekan lub pierwszy z Kardynałów w porządku starszeństwa w imieniu całego Kolegium wyborców prosi elekta o wyrażenie zgody następującymi słowami: Czy przyjmujesz twój kanoniczny wybór na Biskupa Rzymskiego?

Po otrzymaniu zgody pyta go: Jakie imię przyjmujesz? Wtedy Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych, pełniąc funkcję notariusza i mając za świadków dwóch Ceremoniarzy, którzy zostaną w tej chwili przywołani, redaguje dokument dotyczący przyjęcia wyboru przez nowego Papieża i obranego przez niego imienia. Konstytucja "Universi Dominici Gregis" przewiduje, że jeśli t elekt nie posiada sakry biskupiej, winien zaraz otrzymać święcenia biskupie.

Ilu kardynałów weźmie udział w konklawe?

Liczba uczestników konklawe zależy od tego kiedy się ono rozpocznie - zauważa portal Il Sismografo. W najbliższych dniach kilku purpuratów ukończy bowiem 80 lat, wiek w którym kardynałowie tracą prawo do udziału w wyborze papieża.

26 lutego 80 rok życia ukończy emerytowany arcybiskup większy kijowsko-halicki obrządku bizantyjsko-ukraińskiego, kard. Lubomyr Husar (liczba uczestników spadnie do 117).

5 marca natomiast wiek 80 lat osiągnie emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, Niemiec, kard. Walter Kasper. Wówczas liczba elektorów spadnie do 116.

Gdyby natomiast konklawe rozpoczęło się po 18 marca, kiedy 80 lat ukończy emerytowany arcybiskup Turynu, kard. Severino Poletto, to liczba uczestników konklawe spadnie do 115.

Następca Benedykta XVI kanonizuje 800 włoskich męczenników

Decyzję o rezygnacji Benedykt XVI ogłosił na zakończenie zwyczajnego konsystorza publicznego, na który zwołał kardynałów w sprawie tegorocznych kanonizacji. Benedykt XVI wraz z Kolegium Kardynalskim postanowił, że w poczet świętych zaliczeni zostaną świeccy męczennicy z włoskiego miasta Otranto oraz dwie założycielki zgromadzeń zakonnych: Kolumbijka i Meksykanka. Kanonizacja ma się odbyć 12 maja. Dokona jej zatem już nowy papież.

Ośmiuset wspomnianych męczenników oddało życie za wiarę pod koniec XV wieku. Kiedy w 1480 r. muzułmańscy Turcy zajęli Otranto na południu Włoch, uwięzili wszystkich mężczyzn począwszy od 15. roku życia. Zażądali od nich przyjęcia islamu. Wówczas rzemieślnik Antoni Primaldo oświadczył w imieniu całej grupy, że wolą umrzeć, aniżeli wyrzec się wiary. On też jako pierwszy został zabity. Po nim ścięto pozostałych, wyprowadzając ich po pięćdziesięciu na wzgórze. Ciała leżały nie pogrzebane przez cały rok, dopóki chrześcijanie nie odbili miasta z rąk tureckich. Współmieszkańcy spontanicznie otoczyli ich czcią. W drugiej połowie XVIII wieku, w 1771 r., papież Klemens XII zatwierdził trwający "od niepamiętnych czasów" kult. W 1980 r. Jan Paweł II odwiedził Otranto z okazji pięćsetlecia ich śmierci. Przed sześciu laty, w 2007 r., Benedykt XVI zatwierdził dekret o męczeństwie poniesionym przez tych wiernych świeckich za Chrystusa.

Ponadto w maju zostaną kanonizowane dwie błogosławione, które żyły na przełomie XIX i XX wieku w Ameryce Łacińskiej. Kolumbijka Laura Montoya Upegui (zm. 1949) założyła Misjonarki Maryi Niepokalanej i św. Katarzyny ze Sieny. Natomiast Meksykanka Maria Guadalupe García Zavala (zm. 1963) była założycielką zgromadzenia Służebnic św. Małgorzaty Marii i Ubogich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

To będzie wyjątkowe konklawe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.