Katechezy przedślubne online dla narzeczonych w archidiecezji krakowskiej
W związku z trwającym stanem epidemii i obowiązującymi obostrzeniami Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie od 18 maja uruchamia nową formę przygotowania narzeczonych do sakramentu małżeństwa – katechezy przedślubne online – podało w poniedziałek biuro prasowe archidiecezji.
Rejestracja chętnych rozpocznie się w środę 13 maja na stronie internetowej ftrodzinie.pl.
"Zdecydowaliśmy się na uruchomienie kursów online, bo wydłuża się czas obowiązywania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa i trudno powiedzieć, kiedy będziemy mogli wrócić do tradycyjnej formy zajęć. Mamy potrzebę towarzyszenia narzeczonym w tym ważnym dla nich momencie i chcemy im szerzej przedstawić tematykę małżeństwa i rodziny. To wyjście do narzeczonych" – powiedział PAP ks. dr Paweł Gałuszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie.
Z ankiety przeprowadzonej w archidiecezji wśród młodych ludzi planujących ślub wynika, że towarzyszy im lęk i niepokój, ale niewielu z nich przełożyło datę uroczystości – raczej decydowali się na skromniejszą ceremonię w mniejszym gronie, bo, jak mówiła dr Urszula Miernik, diecezjalny doradca życia rodzinnego – w tym trudnym czasie czują silną potrzebę bycia razem. Wśród form przygotowania do sakramentu małżeństwa młodzi wskazywali lekturę i modlitwę.
"Jako Wydział Duszpasterstwa Rodzin chcemy stanąć na wysokości zadania i pomóc młodym w przygotowaniu. Zdecydowaliśmy się na kurs online, bo ważny jest wzajemny kontakt i relacja, dlatego nie chcieliśmy zamieszczać w internecie krótkich filmików" – dodał ks. dr Gałuszka.
Zaznaczył, że kursu przedślubnego nie może zastąpić ukończenie internetowych nauk przedmałżeńskich, m.in. oferta obecna na platformie nauki.pl. Obowiązujące jest stanowisko przewodniczącego Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski z 30 czerwca 2014 r. mówiące, że "certyfikaty ukończenia internetowych nauk przedmałżeńskich nie mogą być w żadnym razie podstawą do zaliczenia katechez przedmałżeńskich czy przedślubnych, obowiązujących w Kościele w Polsce".
W katechezach prowadzonych w sieci mogą uczestniczyć narzeczeni z archidiecezji krakowskiej, którzy planują zawarcie małżeństwa w najbliższych sześciu miesiącach. Zajęcia będą prowadzone w grupach do 20 par. W trakcie nie będzie możliwości zmiany wybranej grupy. W ramach kursu przewidziano cztery wykłady – wideokonferencje na platformie Zoom prowadzone przez księdza (45 min.) i doradcę życia rodzinnego (kolejne 45 min.) oraz trzy spotkania wykładowo-warsztatowe z doradcą życia rodzinnego.
Katechezy są płatne 100 zł od pary. Zgłoszeń należy dokonać indywidualnie – formularz musi wypełnić zarówno narzeczona, jak i narzeczony.
Świadectwo ukończenia kursu zostanie przesłane tradycyjną pocztą na adres podany przy rejestracji.
Kursy przedmałżeńskie w tradycyjnej formie i konsultacje w poradniach rodzinnych w związku z pandemią COVID-19 zostały zawieszone w marcu. Wówczas zdecydowano, że w naglących wypadkach narzeczonych w treści głoszone podczas katechez może wprowadzić duszpasterz odbywający z nimi rozmowy.
Wydział Duszpasterstwa Rodzin także i teraz dopuszcza, że w wyjątkowych sytuacjach, np. z uwagi na bliski termin ślubu lub inne istotne przeszkody, które uniemożliwiają uczestnictwo w katechezach online, w ich tematykę wprowadzi narzeczonych ksiądz przygotowujący do zawarcia sakramentu, a zaświadczenie o odbyciu takiej rozmowy zostanie dołączone do protokołu przedślubnego.
Narzeczeni mogą się kontaktować z Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin drogą mailową wdr@diecezja.pl lub dzwoniąc na specjalnie uruchomiony w tym celu nr tel. 512-182-222.
Od 1 stycznia w archidiecezji krakowskiej obowiązują nowe formularze świadectw potwierdzających uczestnictwo narzeczonych w przygotowaniu do sakramentu małżeństwa. Zostały wyposażone w hologram z herbem archidiecezji i numer pozwalający zidentyfikować ośrodek lub parafię, w której zostały wydane. Ma to wyeliminować przypadki fałszowania świadectw. Dokumenty te są ewidencjonowane przez kurię.
Skomentuj artykuł