Katoliccy biskupi Unii Europejskiej wzywają do większej ochrony środowiska
Biskupi katoliccy, odpowiedzialni za sprawy europejskie w episkopatach swoich krajów – członków Unii Europejskiej – po raz kolejny wezwali do wyraźnej i szeroko zakrojonej ochrony środowiska. Należy w tym uwzględniać także najsłabszych oraz ograniczone zasoby ziemi, oświadczyli uczestnicy trzydniowego zebrania jesiennego Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), które 25 października zakończyło się w Brukseli.
W kontekście celów zrównoważonego rozwoju i kończącego się w Watykanie zgromadzenia specjalnego Synodu Biskupów nt. Amazonii biskupi wezwali Unię Europejską do „bardziej ambitnych kroków”, aby zapewnić współdziałanie polityki w dziedzinie handlu, rozwoju, klimatu i praw człowieka. Podkreślili jednocześnie potrzebę rozwinięcia recyklingu materiałów.
Należałoby także stworzyć „wiążące i skuteczne” ustawy zmuszające spółki ponadnarodowe z siedzibami na naszym kontynencie do przestrzegania praw człowieka oraz standardów społecznych i ekologicznych w całym łańcuchu logistycznym. Na ten problem zamierzają kłaść nacisk Niemcy w czasie swojej trwającej prezydencji w Radzie Europy.
Już w pierwszym dniu trzydniowych obrad biskupi sprawowali w brukselskim kościele Notre-Dame du Sablon „Mszę za Europę”. Podczas niej przewodniczący Skandynawskiej Konferencji Biskupów bp Czesław Kozon z Kopenhagi podkreślił, że dla zmian klimatycznych nie ma „szybkich i prostych rozwiązań, dodając, że chrześcijaństwo może jednak wspierać dialog między ludźmi i wnosić „owocny wkład” do społeczeństwa.
Uczestnicy spotkania rozmawiali także z przedstawicielem Komisji Europejskiej na temat kalendarza strategicznego tego gremium pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen z Niemiec. Urząd nowej przewodniczącej Komisji Europejskiej obejmie ona w grudniu.
Komunikat po posiedzeniu stwierdził, że omawiano także kwestie etyczne związane ze zmianami genetycznymi komórek ludzkich oraz europejski system ochrony danych i jego skutki dla Kościoła.
Skomentuj artykuł