Reprezentantka ONZ chwali Synod Biskupów za zaangażowanie na rzecz ludności tubylczej

Reprezentantka ONZ chwali Synod Biskupów za zaangażowanie na rzecz ludności tubylczej
(fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)
KAI / kk

Obradujące w Watykanie zgromadzenie Synodu Biskupów dla Amazonii ma wielkie znaczenie dla interesów ludności tubylczej na całym świecie. Jest o tym przekonana sprawozdawczyni ONZ ds. praw narodów tubylczych Victoria Tauli-Corpuz.

„Synod porusza niezwykle aktualne i pilne sprawy”, powiedziała pochodząca z Filipin ekspertka ds. praw człowieka w rozmowie z dziennikarzami w Rzymie. Podkreśliła, że ludności tubylczej w regionie Amazonki jest pilnie potrzebna ochrona międzynarodowa. Przedstawicielka ONZ należy do grona gości zaproszonych do udziału w trzytygodniowych obradach biskupów świata w sprawie Amazonii.

Tauli-Corpuz powiedziała, że jej własne doświadczenia z podroży w region Amazonki pokrywają się z tym, co zawiera dokument roboczy synodu. Coraz bardziej zagrożone warunki życia ludów tubylczych są podobne na całym świecie, stwierdziła przedstawicielka ONZ, która sama pochodzi z mniejszości Kankanaey-Igorot na Filipinach.

Jej zdaniem, jeśli Kościół poważnie traktuje samo zobowiązanie, zawarte w dokumencie roboczym synodu, będzie mógł wiele uczynić dzięki swojej „wpływowej sieci na całym świecie”. Może się to wydarzyć, jeśli ośrodki kościelne będą dawały ochronę prześladowanym przedstawicielom ludności tubylczej. Kościół może też wiele uczynić w dziedzinie oświaty.

Tauli-Corpuz przypomniała również deklarację ONZ na temat praw ludności tubylczej. Artykuł 12 tego dokumentu mówi o szczególnej ochronie tradycji religijnej i duchowej tych ludów. To dobry znak, że Synod Biskupów również uznaje te tradycje. Zdaniem przedstawicielki ONZ jest to także ważny temat dla omawianego podczas synodu kształcenia i formacji współpracowników kościelnych.

„Często jedynym głosem biorącym w obronę rdzenną ludność i jej prawa są misjonarze” – wskazuje Tauli-Corpuz. Podkreśla, że świat wciąż zbyt mało mówi o dewastacji amazońskiej puszczy i innych szkodach wywołanych przez działające tam firmy wydobywcze. Jako przykład podaje masowe choroby wśród dzieci z plemienia Yanomani, sprowokowane zbyt dużą dawką rtęci w organizmie. Jest ona wykorzystywana przy wydobyciu złota. Mówi też o przedstawicielach ludu Xingu, którym utworzenie ogromnej tamy w Bello Monte odebrało podstawowe źródło utrzymania, jakim było rybołówstwo.

DEON.PL POLECA

Victoria Tauli-Corpuz jest trzecią przedstawicielką ONZ biorącą udział w Synodzie Biskupów w Watykanie. W spotkaniu poświęconemu Afryce w 2009 r. uczestniczyli Jacques Diouf, dyrektor generalny FAO oraz Rodolphe’a Adada ADA, przedstawicielka specjalna sekretarza generalnego ONZ i przewodnicząca Komisji Unii Afrykańskiej ds. Darfuru.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Reprezentantka ONZ chwali Synod Biskupów za zaangażowanie na rzecz ludności tubylczej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.