Katowice: sakra nowych biskupów pomocniczych

Katowice: sakra nowych biskupów pomocniczych
(fot. imczuk / iWoman / CC BY-SA)
KAI / kn

Księża Marek Szkudło i Adam Wodarczyk przyjmą sakrę biskupią w Katowicach 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego. Nowo wyświęceni biskupi pomocniczy przejdą w katowickim Orszaku Trzech Króli.

"Zrządzeniem Bożej Opatrzności święcenia biskupie będą miały miejsce w dniu inauguracji obchodów 90. rocznicy powstania naszego Kościoła lokalnego" - zwraca uwagę metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Będzie on głównym szafarzem święceń biskupów pomocniczych ks. Marka Szkudło i ks. Adama Wodarczyka. Ich przyszłą posługę w archidiecezji katowickiej zawierzył opiece piekarskiej Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.

Uroczystość święceń biskupich rozpocznie się 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego, w archikatedrze Chrystusa Króla o godz. 12.00. Arcybiskup metropolita zaprosił na nią wiernych świeckich, osoby konsekrowane i duchowieństwo, a zwłaszcza wiernych z parafii pochodzenia oraz ze wszystkich środowisk dotychczasowego posługiwania biskupów nominatów.

"Radość tego dnia przedłużymy podczas tradycyjnego Orszaku Trzech Króli" - podkreśla abp Skworc. Barwny korowód wyruszy sprzed katedry o godz. 15.00 w kierunku katowickiego Spodka, gdzie o godzinie 18.00 rozpocznie się rodzinne kolędowanie. Nowi biskupi pomocniczy udzielą zebranym błogosławieństwa.

Papież Franciszek mianował 13 grudnia br. ks. Marka Szkudło i ks. Adama Wodarczyka biskupami pomocniczymi archidiecezji katowickiej.

Biskup nominat Marek Szkudło urodził się w 1952 r. w Tychach. Święcenia prezbiteratu przyjął z rąk bp. Herberta Bednorza w 1978 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. W latach 1994-2012 był proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju. Ostatnio pełnił funkcję wikariusza biskupiego ds. stałej formacji kapłanów, należy do Kolegium Konsultorów oraz archidiecezjalnej Rady Kapłańskiej. Przewodniczy też Komisji ds. Duchowieństwa i jest członkiem Komisji Głównej II Synodu Archidiecezji Katowickiej.

Biskup nominat Adam Wodarczyk urodził się w 1968 r. w Tarnowskich Górach. Święceń prezbiteratu udzielił mu w 1994 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach abp Damian Zimoń. Od lat młodzieńczych należy do Ruchu Światło-Życie. Tam przeszedł formację: był animatorem i moderatorem wspólnot parafialnych, wielu oaz rekolekcyjnych, a także moderatorem diakonii w ramach ruchu na szczeblu diecezjalnym. Jest też postulatorem procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. W ostatnich latach pełnił funkcję moderatora generalnego Ruchu Światło-Życie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Katowice: sakra nowych biskupów pomocniczych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.