Katowice: zmiany na stanowiskach w kurii

5 lat temu
KAI / drr

Abp Wiktor Skworc wręczył nominacje księżom, którzy będą wypełniać nowe obowiązki w pracy katowickiej kurii metropolitalnej. Dotychczasowy kanclerz ks. Adam Pawlaszczyk został wikariuszem sądowym archidiecezji katowickiej i egzaminatorem archidiecezjalnym z prawa kanonicznego. Nowym kanclerzem kurii metropolitalnej jest z kolei ks. Jan Smolec, który dotąd był wicekanclerzem.

Ks. prof. Dariusz Walencik będzie pełnił obowiązki wikariusza biskupiego ds. prawno-administracyjnych, ks. Wojciech Surmiak - duszpasterza akademickiego pracowników naukowych, a ks. Józef Więcek wizytatora katechizacji w archidiecezji katowickiej. Dekrety wchodzą w życie z dniem 1 lutego 2014 r.

Słowo "wikariusz" z języka łacińskiego oznacza zastępcę. Wikariusz biskupi to mianowany przez biskupa duchowny, który sprawuje w jego imieniu władzę wykonawczą w części diecezji lub w części spraw.

Natomiast wikariusz sądowy to "szef" sądu biskupiego. Wykonuje on w zastępstwie swojego biskupa pełnię jurysdykcji biskupiej w zakresie sądownictwa kościelnego w diecezji. W realizacji tego zadania pomagają mu inni sędziowie mianowani przez biskupa diecezjalnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Katowice: zmiany na stanowiskach w kurii
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Katowice: zmiany na stanowiskach w kurii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.