Kazimierz Tischner: bp Pieronek był głosem mojego brata - ks. prof. Tischnera

Kazimierz Tischner: bp Pieronek był głosem mojego brata - ks. prof. Tischnera
(fot. WAM/pz / PAP/Tytus Żmijewski)
KAI / sz

"Bp Tadeusz Pieronek był głosem mojego zmarłego brata" - ks. prof. Tischnera. "To wszystko co komentował o Kościele, czy o życiu społecznym robił z wielkim zaangażowaniem i w duchu tischnerowskim" - wspomina zmarłego hierarchę Kazimierz Tischner, brat księdza prof. Tischnera.

 

Kazimierz Tischner zaprosił wraz z gronem przyjaciół, m.in. redaktorem "Znaku" Wojciechem Bonowiczem, bp. Tadeusza Pieronka do wygłoszenia VII Rekolekcji z ks. prof. Tischnerem, które odbyły się w 2010 r. w Ludźmierzu. "W pamięci mam jego słowa o Kościele, sprawach społecznych. Nie bał się mówić rzeczy krytycznych, ale zawsze czynił to z szacunkiem do swoich współbraci kapłanów, do nas świeckich" - wspomina Kazimierz Tischner, prezes Stowarzyszenia "Drogami Tischnera".

"Pamiętam też dobrze, jak zastanawialiśmy się przed rekolekcjami, kogo będziemy zapraszać. Padła postać właśnie bp. Pieronka. Choć niektórzy twierdzili, że trzeba będzie bardzo dokładnie wsłuchać się w jego wypowiedzi, ponieważ mówi dość trudno, posługuje się językiem prawniczym. Te wszystkie narzekania okazały się niewłaściwe. Bp Pieronek urzekł nas swoją skromnością, zwłaszcza podczas spotkań wieczornych w ludźmierskim Domu Pielgrzyma. Nie bał się odpowiadać często na trudne pytania, które nas nurtowały" - wspomina Kazimierz Tischner.

Ludźmierskie spotkanie z bp. Pieronkiem pamięta też dobrze red. Wojciech Bonowicz. "Zapytałem naszego gościa z Krakowa, jaki jest sposób na zostanie biskupem. On odparł z uśmiechem, że "trzeba tego bardzo pragnąć", co wywołało salwy śmiechu wśród słuchaczy, którymi byli głównie nauczyciele ze szkół współtworzących Stowarzyszenie "Drogami Tischnera" - wspomina red. Bonowicz.

DEON.PL POLECA

Podczas spotkania z bp. Pieronkiem poruszono też temat rzekomego podziału wśród polskiego episkopatu. Rekolektant zaznaczył, że nie ma żadnego podziału, a wszyscy hierarchowie w sprawach wiary, moralności mówią jednym głosem. "Biskupi mają prawo do własnych poglądów na temat otaczającej nas rzeczywistości, polityki, kultury" - zaznaczał w 2010 r. bp Pieronek. Hierarcha dodał wtedy, że nie ma potrzeby - co już staje się nawet pewnego rodzaju modą, wypisywanie z kościoła. "W sensie teologicznym to jest bez sensu" - oceniał wtedy bp Pieronek.

Zmarły biskup Tadeusz Pieronek wielokrotnie przyjeżdżał na Podhale, udzielał np. sakramentu bierzmowania młodym góralom.

Bp Tadeusz Pieronek zmarł 27 grudnia w Krakowie. Miał 84 lata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Józef Tischner

Najnowsze wydanie zostało wzbogacone o nieznane dotąd teksty ks. Tischnera. Można się z nich na przykład dowiedzieć, że Arystoteles, chorując na żółtaczkę, napisał XII księgę Metafizyki. Księga zaginęła, ale odnalazła się na strychu w Rogoźniku....

Skomentuj artykuł

Kazimierz Tischner: bp Pieronek był głosem mojego brata - ks. prof. Tischnera
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.