KEP: Świadectwo życia jest najlepszym narzędziem ewangelizacji
Świadectwa naszego życia jest najlepszym narzędziem ewangelizacji i katechezy - wskazała Komisja Wychowania Katolickiego KEP z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zaznaczono, że lekcje religii w szkole są często pierwszym krokiem w przekazywaniu młodemu człowiekowi prawdy o Bogu.
Z okazji przypadającego 14 października Dnia Edukacji Narodowej oraz 250. rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej, Komisji Wychowania Katolickiego KEP wystosowała słowo do katechetów i nauczycieli.
- Wasza misja jest niezwykle ważna i potrzebna nam wszystkim. Jesteście dużą pomocą dla rodziny, społeczeństwa i Kościoła - podkreślił przewodniczący komisji bp Wojciech Osial w dokumencie przekazanym w czwartek PAP przez biuro prasowe KEP.
Jak dodał, „jesteśmy świadomi, że to ciężka praca, gdyż przychodzi wam często mierzyć się z różnego rodzaju trudnościami”. „Tym bardziej to wszystko doceniamy i za ten trud dziękujemy. Życzymy mocy ducha i pokoju serca” - napisał duchowny.
Przypomniał katechetom i nauczycielom, że działają „w Bożej sprawie” i towarzyszy im „łaska Boża”. „Nie lękajcie się niczego i pogodnie głoście Słowo Boże” - wskazał.
Zaznaczył, że lekcje religii w szkole „często stanowią pierwszy krok w przekazywaniu młodemu człowiekowi prawdy o Bogu”. „Pokazujmy pozytywny obraz lekcji religii. Nie może być ona postrzegana jedynie jako przedmiot trudny, szczególnie w wymiarze zachowania porządku i dyscypliny” - napisał hierarcha.
„Niech nie zabraknie nigdy świadectwa naszego życia. Jest ono najlepszym narzędziem ewangelizacji i katechezy” - zaapelował.
Przypomniał, że „lekcja religii jest przedmiotem, który jest wpisany w system szkolny i ma zabezpieczanie prawne”. „Zachęcajmy innych do wyboru studiów dających przygotowanie do pracy katechetycznej” - zaapelował.
„W obliczu trudności i kryzysów wiary u naszych uczniów, powinniśmy być wrażliwi na ich problemy. Niech zawsze emanuje z naszej strony pedagogiczna miłość, otwartość i gotowość do dialogu. Pracujmy nad budowaniem wspólnoty i tworzeniem więzi z uczniami, ponieważ to tam tkwi większa szansa na owocną katechizację” - wskazał bp Osial.
Zaznaczył, że „ważne jest stworzenie dobrej atmosfery, zrozumienia i wzajemnego zaufania”. „Początek powinien opierać się na otwarciu się na siebie nawzajem, wyrażaniu prostych gestów życzliwości, otwartości i przyjaźni. Nikogo nie powinniśmy osądzać ani odrzucać. Nasza postawa powinna być zawsze pełna słuchania i gotowości do towarzyszenia” - napisali członkowie komisji.
Zachęcili, aby otwierać się w parafiach na ludzi świeckich, którzy chcą zaangażować się w dzieło formacji religijnej. „Nadzieją dla nas są zachęty papieża Franciszka do ustanawiania urzędowej posługi katechisty” - wskazali informując, że komisja podjęła pracę nad przygotowaniem stosownych dokumentów odnośnie do tej posługi.
PAP/dm
Skomentuj artykuł