Kęty: siostry klaryski zbierają na remont klasztoru, oferując na sprzedaż zabytkowy sprzęt RTV

Kęty: siostry klaryski zbierają na remont klasztoru, oferując na sprzedaż zabytkowy sprzęt RTV
(fot. By Janericloebe - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11837811)
KAI / df

Siostry klaryski od Wieczystej Adoracji w Kętach na Podbeskidziu szukają kolejnych sposobów na zebranie funduszy potrzebnych na remont klasztoru. Aby odnowić budynek, w którym od ponad 110 lat trwa adoracja Jezusa Eucharystycznego, siostry zachęcają do kupna atrakcyjnych staroci: od magnetofonu szpulowego i kasetowego, przez maszynę do pisania lub do szycia, do gramofonu i głośników czy rzutników i przeźroczy.

Skala potrzeb jest ogromna. Stare mury klasztoru w wielu miejscach są popękanie i pokryte grzybem. Okna w budynku – niefunkcjonalne, a urządzenia w kuchni, pralni i kotłowni – mocno przestarzałe. Trzy lata temu z pomocą kęckim klaryskom ruszyło wiele parafii diecezji bielsko-żywieckiej, które zorganizowały zbiórki wśród wiernych. Także pielgrzymi pieszej pielgrzymki z Bielska-Białej do Łagiewnik okazali swą ofiarność i na wieść o tym, że stary budynek klasztorny wymaga remontu i modernizacji zebrali ok. 15 tys. złotych.

Niedawno udało się wyremontować przylegający do klasztoru dziedziniec. Było to możliwe dzięki m.in. dofinansowaniu z Gminy Kęty. Tym razem siostry postanowiły urządzić aukcję starych przedmiotów z ubiegłego wieku. Zakupić można: klasyczne, walizkowe i elektroniczne maszyny do pisania, gramofony, rzutniki, magnetofon szpulowy oraz kasetowy, głośniki/kolumny, dziecięcą maszynę do szycia, a także slajdy i przeźrocza o tematyce religijnej.

Wszyscy zainteresowani zakupem niezwykłych przedmiotów retro proszeni są o kontakt z siostrami pod numerem telefonu (33) 845-21-46 lub za pośrednictwem poczty e-mail kety@klaryski.org.

DEON.PL POLECA

Gmina Kęty, która na swej stronie udostępniła zdjęcia oferowanych przedmiotów, przypomina, że datki na rzecz renowacji klasztoru można przekazywać elektronicznie lub osobiście, odwiedzając klasztor i składając ofiarę pod figurką św. Antoniego w kaplicy klasztornej. Dane do przelewów: SS. Klaryski od Wieczystej Adoracji, ul. Kościuszki 6, 32-650 Kęty. Bank Polska Kasa Opieki, Numer: PL 73124011701111000024091064, Kod BIC Banku Pekao SA: PKOPPLPW

Zakon Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji (OCPA) powstał w połowie XIX wieku we Francji. Do jego powstania przyczyniło się dwoje fundatorów: ks. Jan Chrzciciel Heurlaut i Matka Maria od św. Klary (Wiktoria Józefina Bouillevaux). W 1866 r. do wspólnoty w Troyes wstąpiła Polka – Ludwika Morawska. W 1871 przeszczepiła ona zakon Franciszkanek Najświętszego Sakramentu na ziemie polskie.

Do Kęt siostry przybyły w 1910 r., dzięki swej fundatorce, służebnicy Bożej matce Marii Walentynie Łempickiej. 6 lutego 1910 bp Anatol Nowak dokonał w kęckim klasztorze uroczystego wystawienia Najświętszego Sakramentu. W 1999 roku bp Tadeusz Rakoczy ogłosił to miejsce lokalnym sanktuarium Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Wspólnota, licząca ponad 20 sióstr, modli się nieustannie przed Jezusem Eucharystycznym w intencjach przynoszonych przez parafian, pielgrzymów i tych, którzy przysyłają prośby za pomocą internetu. W klasztorze funkcjonuje jeden z najbardziej obleganych konfesjonałów stałych na terenie diecezji bielsko-żywieckiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ludwik Wiśniewski OP

Nie prześpij czasu, który został Ci dany

Odkryj przenikliwe teksty legendarnego dominikanina

Ojciec Ludwik Wiśniewski OP pokazuje, nieraz w mocnych słowach, jak kierować się na co dzień sumieniem i świadomie żyć Ewangelią. Zapiski niepokornego opozycjonisty...

Skomentuj artykuł

Kęty: siostry klaryski zbierają na remont klasztoru, oferując na sprzedaż zabytkowy sprzęt RTV
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.