Kiedy beatyfikacja Heleny Kmieć? Rozmowa z ks. Pawłem Wróblem SDS, postulatorem procesu beatyfikacyjnego Helenki

Kiedy beatyfikacja Heleny Kmieć? Rozmowa z ks. Pawłem Wróblem SDS, postulatorem procesu beatyfikacyjnego Helenki
Fot. Archidiecezja Krakowska / YouTube.com
Ks. Dominik Truchan SDS / Biuro Postulacyjne Procesu Beatyfikacyjnego Heleny Kmieć

Ks. Paweł Wróbel w rozmowie opublikowanej 10 marca 2023 roku przekazał najnowsze informacje o tym, na jakim są etapie i jak wyglądają przygotowania procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć. Odpowiada na pytania komu może w przyszłości patronować wolontariuszka z Libiąża i kiedy oficjalne odbędzie się rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego.

- Jest to 21. rozmowa w ramach podcastu „Powołani”. Podcast Powołani to rozmowy z różnymi osobami powołanymi przez Pana Boga do konkretnej misji. Wśród moich rozmówców są zarówno księża, siostry zakonne jak i osoby świeckie – mówi kl. Damian Kokocha, prowadzący podcast. Jak zaznacza, "W każdej z rozmów można poznać wyjątkową historię powołania, a także to, czym goście się zajmują na co dzień. Nie boję się trudnych pytań i kontrowersyjnych tematów a odcinki są bez cięć, dzięki czemu rozmowy są bardziej autentyczne".

DEON.PL POLECA
Gośćmi podcastu byli m.in. pierwszy polski biskup w Australii, zakonnica, która jako pierwsza miała swój program kulinarny w telewizji, ukraiński raper, który został zakonnikiem czy siostra zakonna pomagająca kobietom – ofiarom handlu ludźmi.

25 listopada 2022 roku metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski powołał salwatorianina ks. Pawła Wróbla na urząd postulatora procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć.

W chwili ustanowienia postulatora rozpoczyna się faza przygotowawcza procesu beatyfikacyjnego, w której głównym zadaniem jest zgromadzenie wszelkich dokumentów dotyczących życia Heleny Kmieć, a także pisma, pamiętniki, listy, wiadomości, itp., które były jej autorstwa. Zbiera się także wszystkie świadectwa, dotyczące znaków i łask, których uzyskanie przypisuje się wstawiennictwu kandydatki na ołtarze.

Postulator prosi o kontakt wszystkie osoby, które mogą̨ podzielić się wiedzą na temat życia Heleny Kmieć oraz informacjami dotyczącymi łask, które przypisywane są̨ jej wstawiennictwu.

Biuro Postulacyjne Procesu Beatyfikacyjnego Heleny Kmieć

adres: ul. Św. Jacka 16, 30-364 Kraków
telefon: +48 12 352 27 55
e-mail: beatyfikacja@helenakmiec.pl

Kim była Helena Kmieć?

Helena Agnieszka Kmieć urodziła się 9 lutego 1991 roku w Krakowie, choć pochodziła z Libiąża. Była znana przez swoje liczne talenty, życzliwość i życie bliskie Bogu.

W 2012 roku znalazła swoje miejsce w Wolontariacie Misyjnym "Salvator" WMS, działającym przy zgromadzeniu zakonnym salwatorianów. W 2013 roku pojechała na misję do Zambii, gdzie przez dwa miesiące pracowała z dziećmi ulicy, między innymi ucząc ich czytania, pisania, angielskiego i matematyki oraz towarzysząc im w codziennym życiu.

8 stycznia 2017 roku rozpoczęła służbę na placówce misyjnej sióstr służebniczek dębickich w Cochabambie w środkowej Boliwii. 24 stycznia, nad ranem polskiego czasu, miał miejsce napad na ochronkę dla dzieci, w której Helena przebywała wraz z drugą wolontariuszką Anitą. Podczas zdarzenia napastnik ugodził nożem Helenkę, która, pomimo prób ratowania życia, zmarła.

Źródło: Ks. Dominik Truchan SDS / Biuro Postulacyjne Procesu Beatyfikacyjnego Heleny Kmieć

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Wychował pokolenia. Zmienił Polskę. Zmienił Kościół

Nawrócił się w celi śmierci więzienia gestapo niedługo po opuszczeniu obozu w Auschwitz. W obozie koncentracyjnym przebywał wtedy, gdy o. Maksymilian Kolbe składał za współwięźnia ofiarę ze swojego życia....

Skomentuj artykuł

Kiedy beatyfikacja Heleny Kmieć? Rozmowa z ks. Pawłem Wróblem SDS, postulatorem procesu beatyfikacyjnego Helenki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.