Kielce: ponad 400 osób usiadło do wieczerzy wigilijnej z księżmi biskupami

Kielce: ponad 400 osób usiadło do wieczerzy wigilijnej z księżmi biskupami
(fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
KAI / sz

Msza św. w kieleckiej bazylice celebrowana przez biskupów kieleckich w intencji samotnych i pozbawionych domu, wieczerza wigilijna w Wojewódzkim Domu Kultury dla ponad 400 osób bezdomnych, wspólne kolędowanie i życzenia - złożyły się dziś na tradycyjne spotkanie z udziałem księży biskupów, pracowników Caritasu, instytucji pomocowych - ze środowiskiem dotkniętym bezdomnością.

Współorganizatorami wieczerzy był Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie oraz gospodarz wydarzenia - Wojewódzki Dom Kultury.

Po raz pierwszy tę organizowaną od kilkunastu lat wigilię poprzedziła Msza św. w kieleckiej bazylice, której przewodniczył bp. Marian Florczyk, a współcelebransami byli: bp Jan Piotrowski oraz bp Andrzej Kaleta.

Homilię powiedział ks. Stanisław Słowik - dyrektor Caritas kieleckiej. Zaznaczył, że "pośród nas jest cała rzesza ludzi, którzy nie mają z kim zasiąść do wigilijnej wieczerzy, dlatego od kilkunastu lat gromadzimy ludzi samotnych, bezdomnych, opuszczonych, aby stworzyć jedną wielką rodzinę kochających się kielczan".

Następnie wszyscy udali się do Wojewódzkiego Domu Kultury, gdzie na suto zastawionych stołach znalazły się tradycyjne potrawy: smażone ryby, kapusta z grochem, grzyby, barszcz czerwony, kluski z makiem, ciasta, napoje.

Wigilijne spotkanie rozpoczęło pobłogosławienie opłatka przez bp. Mariana Florczyka oraz życzenia składane sobie nawzajem.

W imieniu Kościoła kieleckiego złożył je bp Jan Piotrowski. - Ten dzień zaprasza nas do wewnętrznej wolności, i to zaproszenie kieruje do nas Pan Jezus Nowonarodzony (…). Chrystus jest ten sam, wczoraj i dziś, i zawsze, On żyje. Święta Bożego Narodzenia to zwrócenie się ku Bogu, takim, jakim jestem w moich ludzkich niedoskonałościach i słabościach - mówił biskup kielecki.

Życzenia zebranym złożyli także m.in. wiceprezydent Kielc Andrzej Sygut, senator Krzysztof Słoń, delegaci MOPR, WDK oraz samorządu województwa.

Dla uczestników wigilijnego spotkania Caritas przygotowała też ok. 500 paczek żywnościowych. Produkty do paczek pochodzą z przedświątecznej zbiórki w sklepach regionu, podczas której do koszy wolontariuszy włożono 16 ton żywności. Z własnych środków Caritas dokupiła wędlinę do paczek.

Wigilia Caritas jest częścią ogólnopolskiego projektu organizowanego po raz pierwszy na dużą skalę. Tego dnia w 18 miastach - m.in. w Kielcach, Krakowie, Poznaniu, Białymstoku i Lublinie - ubodzy, bezdomni i samotni spotkają się przy wigilijnym stole. Coroczna akcja Caritas może zgromadzić niemal 10 tys. osób, dla których to jedyna szansa na wspólny posiłek wigilijny. Akcję współfinansuje sieć hurtowni spożywczych Selgros Cash&Carry.

Wszystkie placówki Caritas kieleckiej w okresie świątecznym przygotowują wigilijny stół dla swoich podopiecznych: chorych, niepełnosprawnych, starszych i bezdomnych. Wiele przedświątecznych spotkań dla osób ubogich i samotnych organizują też Parafialne Zespoły Caritas w różnych miejscowościach diecezji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kielce: ponad 400 osób usiadło do wieczerzy wigilijnej z księżmi biskupami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.