Kielce: Powstało stacjonarne hospicjum Caritas

Kielce: Powstało stacjonarne hospicjum Caritas
(fot. gabrielap / flickr.com)
KAI / slo

Pierwszych 15 pacjentów hospicjum przyjmie tuż po oficjalnym otwarciu i poświęceniu, które odbędzie się 16 czerwca. - Na razie udostępnimy pierwsze piętro - poinformował ks. Stanisław Słowik, dyrektor kieleckiej Caritas. Docelowo w hospicjum znajdzie opiekę 44 chorych.

Budowa hospicjum jest jednym z większych zadań zrealizowanych przez kielecką Caritas w jej 25-letniej historii. Wartość projektu to ok. 4,5-5,5 mln zł. Na dokończenie całości potrzebny będzie co najmniej dodatkowy milion złotych.

Uroczystość poświęcenia Hospicjum bł. Matki Teresy z Kalkuty 16 czerwca rozpocznie Msza św. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego o godz. 11.00 pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana, z udziałem przedstawicieli władz wojewódzkich, miejskich, parlamentarzystów, ofiarodawców, środowiska służby zdrowia, wolontariuszy.

Budowa hospicjum mogła być realizowana i wciąż jest kontynuowana dzięki wielu akcjom i zaangażowaniu różnych środowisk, głównie związanych z Kościołem. I tak z organizowanej rokrocznie kampanii Pola Nadziei zebrano łącznie około 320 tys. zł. Dodatkowo ponad 90 tys. przekazali w 2012 r. jako dar kapłański księża z diecezji kieleckiej; z tytułu 1 procenta wpłynęło przez 3 lata 1,6 mln zł.

Środki na funkcjonowanie placówki będą pozyskiwane na postawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia i częściowo z zasobów własnych Caritas i ofiar darczyńców.

DEON.PL POLECA

Kielce były ostatnim miastem wojewódzkim w Polsce nieposiadającym hospicjum stacjonarnego.

Hospicjum im. bł. Matki Teresy z Kalkuty to dzieło rozłożone na kilka lat. Było budowane przez Caritas od 2009 r., w sąsiedztwie sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kielcach.

Powierzchnia hospicjum wyniesie łącznie 1 720 m kw., czyli ostatecznie będzie to obiekt średniej wielkości, porównywalny z zakładem opiekuńczym czy domem pomocy społecznej. W hospicjum znajdzie się 18 pokoi z łazienkami, 3 pokoje gościnne, gabinet zabiegowy, rehabilitacyjny, kaplica i pomieszczenia gospodarcze. "Kaplica będzie gotowa w drugim etapie, ale od początku pacjenci mogą liczyć na stałą opiekę duchową" - powiedział ks. Stanisław Słowik.

Hospicjum zapewni terminalnie chorym niezbędną opiekę lekarską, usługi pielęgniarskie, rehabilitację przyłóżkową, pomoc wolontariuszy oraz wsparcie psychologiczne dla chorego i rodziny. Do bezpośredniej obsługi przy chorych będzie zatrudnionych ok. 20 osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kielce: Powstało stacjonarne hospicjum Caritas
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.