Kielce: "Zostań klerykiem na weekend"

Kielce: "Zostań klerykiem na weekend"
(fot. flickr.com/ by stlyouth
KAI/ ad

Od jutrzni o godz. 6.30 rozpoczynają dzień potencjalni kandydaci do kapłaństwa - 44 młodych mężczyzn z różnych zakątków diecezji, którzy zdecydowali się przez weekend żyć życiem kleryckim, czyli na udział w projekcie "Kleryk to … zostań nim na weekend i zobacz sam". Spotkanie rozpoczęło się w piątek 5 kwietnia, a 7 kwietnia zakończy je wspólny obiad.

Dzisiaj za nimi już wizyta w Domu Księży Emerytów, w Domu Dziecka przy ul. Sandomierskiej, w Ośrodku Pobytu Dziennego dla Osób Cierpiących na Altzheimera. Rano była Jutrznia, Eucharystia, przygotowanie liturgiczne kaplicy, rozmowy z Chórem WSD i praca fizyczna - sprzątanie dziedzińca, wnoszenie warzyw z piwnicy do kuchni. Ważnym punktem soboty są nieszpory z bp. Kazimierzem Ryczanem oraz - po kolacji - spotkanie z ks. rektorem Grzegorzem Kaliszewskim.

"Popularność tego programu powołaniowego jest tak duża, że zdecydowaliśmy się na drugą już edycję w tym roku. Zauważam, że uczestnicy są coraz dojrzalsi, starsi" - mówi ksiądz rektor, chwaląc gości za wykazywane zainteresowanie i dyscyplinę.

Sławek Krupa z Kielc jest już magistrem i absolwentem dwóch kierunków studiów (marketing i zarządzanie oraz rehabilitacja), ale nadał szuka swojej drogi. "Gdybym nie zastanawiał się nad kapłaństwem, nie byłoby mnie tutaj" - mówi. Za bardzo ciekawy uważa pobyt w Domu Księży Emerytów i spotkanie tam z ks. Danielem Kaziorskim. "To ogromne bogactwo, móc czerpać z czyjegoś doświadczenia. Ciekawie było posłuchać o tworzeniu parafii w trudnych czasach PRL, wysłuchać wspomnień z lat powojennych" - wyjaśnia. Sławek jest od lat animatorem Młodzieży Franciszkańskiej przy parafii św. Franciszka z Asyżu, ale w seminarium - w takiej formie, znalazł się po raz pierwszy. Program dnia uważa za "optymalny", bardzo sobie też chwali seminaryjną kuchnię.

"W trzech dotychczasowych spotkaniach tego typu wzięło udział łącznie 120 osób, teraz zgłosiło się aż 44, czyli ponad 160 młodych mężczyzn poznało w ten sposób życie seminarium" - podsumowuje ks. dr Mirosław Kowalski, pomysłodawca przedsięwzięcia i opiekun koła powołaniowego "Quo Vadis".

Uczestnicy aktualnie trwającej edycji to głównie licealiści, czterech studentów i dwóch gimnazjalistów.

W ramach weekendu powołaniowego poznają m.in. sylwetki wybitnych osób związanych z seminarium lub goszczących w jego murach, np. bł. Jana Pawła II, bł. Jerzego Matulewicza, czy bł. Józefa Pawłowskiego. Wspólnie się modlą z działającym od 90 lat Kleryckim Ruchem Maryjnym, poznają Chór WSD i zespół "Kerygmat" oraz liczące 58 kleryków - Koło Miłosierdzia.

Do ich dyspozycji są także kaplice św. Kazimierza i św. Stanisława Kostki oraz seminaryjny kościół Trójcy Świętej. Poza stałym rytmem dnia, zgodnego z kleryckim harmonogramem, jest możliwość zwiedzania seminarium, od rektoratu przez refektarz, aulę, bibliotekę, siłownię, tzw. przejściówki i wiele innych miejsc.

W niedzielę przewidziana jest m.in. konferencja ojca duchownego i podsumowanie pobytu w WSD.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kielce: "Zostań klerykiem na weekend"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.