Kilka tysięcy osób na Płockim Tygodniu Rodziny

6 lat temu
KAI / drr

Marsz dla Życia i Rodziny, pielgrzymka do relikwii św. Joanny Beretty Molla, warsztaty dla małżeństw "Nawigacja w Rodzinie" oraz spotkanie z aktorem Lechem Dyblikiem znalazły się w programie II Płockiego Tygodnia Rodziny, który zakończył się w Płocku. Tydzień odbywał się pod hasłem "Płock Rodziną Stoi", wzięło w nim udział kilka tysięcy płocczan.

II Płocki Tydzień Rodziny został zainaugurowany Marszem dla Życia i Rodziny, z udziałem około 2 tysięcy osób. Inicjatorem marszu było Centrum Organizacji Pozarządowych w Płocku, z Kazimierzem Cieślikiem na czele. Marsz poprzedziła Msza św. w katedrze, pod przewodnictwem bpa Piotra Libery, a zakończył koncert Magdy Anioł na Starym Rynku.

Dobrą frekwencją cieszyły się dwa pikniki rodzinne: w sobotę 1 czerwca z okazji Międzynarodowego Dzień Dziecka w ZOO i Parku Północnym na osiedlu Podolszyce Północ, a także spotkanie pod nazwą "Relaks i rozrywka", organizowane przez Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów i Płocką Radę Seniorów w tzw. "zielonym ogródku" Miejskiego Zespołu Obiektów Sportowych w Płocku.

Ponadto grupa małżeństw wzięła udział w warsztatach multimedialnych "Nawigacja w Rodzinie" w Młodzieżowym Centrum Edukacyjno-Wychowawczym "Studnia". Uczestnicy mogli wysłuchać wykładów specjalistów od problematyki rodzinnej (m.in. Roberta Tekieli, Jacka Pulikowskiego, Anny Kołodziejczyk), a potem skonfrontować je z własnymi doświadczeniami, wypełniając przygotowaną ankietę.

"Warsztaty `Nawigacja w Rodzinie` był dobrym czasem na to, aby przyjrzeć się sobie i swojej rodzinie - ułatwiła to indywidualna ankieta. Dzięki takiemu połączeniu, można wrócić do domu ze świadomością dziedziny, która szczególnie wymaga uwagi, naprawy, uzdrowienia. Na pewno każdy znalazł coś dla siebie" - przekonywała Hanna Duda z Domowego Kościoła w diecezji płockiej, który koordynował warsztaty.

Ponadto chętni mogli w NovymKinie Przedwiośnie obejrzeć bezpłatnie film fabularny "Odważni", ukazujący ojcostwo z jego różnych wymiarów.

Dużym zainteresowaniem młodych płocczan cieszyły się spotkania w liceach z aktorem Lechem Dyblikiem, znanym m.in. z filmów "Wesele" czy "Róża" Wojciecha Smarzowskiego. Mówił m.in. o problemie wychodzenia z nałogu alkoholizmu. To był dla niego czas, gdy zrozumiał, że "mając różne przywary i słabości, można z nimi walczyć i wiele zrobić". To dlatego najpierw zaczął się uczyć języków obcych, a potem śpiewać po rosyjsku piosenki z Odessy, miasta zbudowanego przez przesiedlonych więźniów.

"W młodości otrzymałem wszystkie sakramenty, ale Pan Bóg niespecjalnie był mi potrzebny. Wydawało mi się, że radzę sobie doskonale sam. A jednak odczuwałem pewien brak. Przełomem była spowiedź po wielu latach nieprzystępowania do tego sakramentu. Dziś jesteśmy całą rodziną we Wspólnocie Neokatechumenalnej i jest to ciężka, stała praca nad sobą" - mówił artysta.

W programie II Płockiego Tygodnia Rodziny znalazło się też spotkanie z ks. dr. Jarosławem Kamińskim, diecezjalnym duszpasterzem rodzin. Goście parafii św. Jadwigi Królowej mieli okazję poznać problematykę związaną z troską o dzieci zmarłe przed narodzeniem i ich rodziców, aspekty prawne pochówku takich dzieci oraz plany pierwszego w Płocku pogrzebu dzieci nienarodzonych.

Podsumowaniem II Płockiego Tygodnia Rodziny była VIII pielgrzymka do relikwii św. Joanny Beretty Molla, z płockiej "Stanisławówki" do kościoła parafii św. Jakuba w Imielnicy, w intencji małżeństw starających się o dar potomstwa. Na zakończenie można było dokonać duchowej adopcji dziecka poczętego. Pątnicy obejrzeli także program artystyczny w wykonaniu znanego płockiego zespołu Bemolla pod kierunkiem Bogdana Marciniaka oraz wysłuchali koncertu grupy "40, 30 na 70".

Organizatorami II Płockiego Tygodnia Rodziny byli: pełnomocnik Prezydenta Płocka ds. Organizacji Pozarządowych, wydział duszpasterski Kurii Diecezjalnej Płockiej, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki. Wydarzeniu patronował biskup płocki Piotr Libera i prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kilka tysięcy osób na Płockim Tygodniu Rodziny
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Kilka tysięcy osób na Płockim Tygodniu Rodziny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.