Kłamstwo niszczy charakter człowieka, odbiera wiarę; bronimy się przed nim, używając rozumu

Kłamstwo niszczy charakter człowieka, odbiera wiarę; bronimy się przed nim, używając rozumu
Fot. fotokon / depositphotos.com
PAP / jk

„Kłamstwo powtarzane tysiąc razy, staje się prawdą. Choć prawdą nigdy nie będzie, to w mentalności ludzkiej przybiera charakter prawny. Niszczy charakter w człowieka, a przede wszystkim odbiera wiarę. Dziś, w dobie fake newsów, w celu samozachowania trzeba używać rozumu” – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Odniósł się w ten sposób do oskarżeń, jakie pojawiły się wobec św. Jana Pawła II.

Przewodniczący Episkopatu Polski zwrócił uwagę na problem bezkrytycznego podejścia do przekazywanych informacji, które później okazują się fake newsami. „Te fałszywe wiadomości docierający do szerokich kręgów, właściwie do nieograniczonych kręgów odbiorców nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Kłamstwo powtarzane tysiąc razy, staje się prawdą. Choć prawdą nigdy nie będzie, to w mentalności ludzkiej przybiera charakter prawny. Niszczy charakter w człowieka, a przede wszystkim odbiera wiarę”.

DEON.PL POLECA
Arcybiskup Gądecki, po pokazie filmu „Będziesz miłował. Rzecz o bł. Kardynale Stefanie Wyszyńskim” w rzymskiej bazylice San Pietro in Vincoli, podkreślił, że „kard. Wyszyński i kard. Wojtyła zawsze walczyli o prawdę”.  „Polacy w swojej historii mają herosów takich, jak Prymas Wyszyński i kard. Wojtyła, ludzi, którzy wyrastali bardzo mocno ponad przeciętność. W czasach pełnych fałszu i fake newsów zawsze walczyli o prawdę, bo tylko ona wyzwala” – powiedział abp Stanisław Gądecki. Wyraził też głębokie przekonanie, że w dzisiejszych czasach na Polakach ciąży odpowiedzialność przekazywania młodemu pokoleniu wiedzy na temat trudnej historii drogi do wolności naszego narodu. „Konieczne jest dziś przypominanie pokoleniom, które urodziły się po śmierci Kardynała Wyszyńskiego czy też po śmierci nawet Jana Pawła II, ogromnego wysiłku, który został włożony przez tych ludzi w to, żeby wiara nie zginęła, żeby wiara towarzyszyła Polakom, ponieważ tylko wiara daje zbawienie”.

Rzymski pokaz filmu „Będziesz miłował. Rzecz o bł. Kardynale Stefanie Wyszyńskim” zgromadził przedstawicieli międzynarodowego korpusu dyplomatycznego i włoskiej Polonii. W spotkaniu udział wzięli m.in. prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro oraz Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski. Polska premiera filmu odbyła się 22 lutego 2022 r. w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej. Premierę w Rzymie zorganizowała Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Słowo rozpala wiarę, z wiary rodzi się nadzieja

Teksty abp Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z niezwykłą mocą i wiarą. Autor, jak mało kto przekazuje Słowo, które nie jest przysłonięte efektowną retoryką, ale żywym doświadczeniem...

Skomentuj artykuł

Kłamstwo niszczy charakter człowieka, odbiera wiarę; bronimy się przed nim, używając rozumu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.