"Kobiety chcą być przede wszystkim słuchane"

(fot. La Vie / youtube.com)
KAI / pk

Kobiety chcą być przede wszystkim słuchane - uważa Lucetta Scaraffia, naczelna redaktor watykańskiego magazynu dla kobiet "Donne - Chiesa - Mondo".

W rozmowie z włoską agencją katolicką SIR z okazji obchodzonego 8 marca Międzynarodowego Dnia Kobiet, przedstawiła ona swój punkt widzenia dot. miejsca i roli kobiet w Kościele katolickim.

DEON.PL POLECA

Za "głęboko niesprawiedliwe i absurdalne" uznała fakt, że, zarówno w krajowych konferencjach biskupich, jak i w Watykanie, "nigdy ich nie słuchano". Podkreśliła, że "kobiety tworzą współistotną część Kościoła", dodając, że stanowią one 80 proc. życia konsekrowanego. "To one podtrzymują Kościół i są najpotężniejszymi głosicielkami chrześcijaństwa". Jednocześnie jednak kobiety chcą mieć głos w "decydujących chwilach" Kościoła, gdy rozstrzyga się, co mają robić - stwierdziła rozmówczyni agencji.

Zwróciła uwagę, że papież Franciszek "próbuje nieustannie włączać kobiety do tworzonych przez siebie komisji". Jedną z nich jest komisja ds. zbadania diakonatu kobiecego, złożona w połowie z kobiet i mężczyzn. - I jest to linia, którą należy zawsze podążać - oświadczyła szefowa miesięcznika watykańskiego.

Zauważyła ponadto, że w Kościele mówi się wiele o wzajemności czy specyfice, "ale później niewiele się robi w sprawie tych różnic". Szczególnie siostry zakonne "czują się bardzo zniechęcone i odrzucone", a "najgorsze jest to, że ich się nie dostrzega". Dlatego - zdaniem publicystki - dążą one do prowadzenia "życia dla siebie", jak gdyby tworzyły "swoisty Kościół w Kościele".

Miesięcznik "Donne - Chiesa - Mondo" pojawił się początkowo w 2011 jak 4-stronicowa wkładka do watykańskiego dziennika "L’Osservatore Romano". Z czasem zwiększał swą objętość, a od maja ub.r. stanowi oddzielny magazyn o objętości ponad 40 stron. Od początku pracują w nim same kobiety i od początku kieruje nim Lucetta Scaraffia (urodzona 23 czerwca 1948). Pochodzi ona z rodziny katolicko-masońskiej i w swoim życiu przeżyła wieloletni okres buntu i odrzucenia Kościoła, ostatecznie jednak od końca lat osiemdziesiątych jest praktykującą i zaangażowaną katoliczką, interesującą się zwłaszcza rolą kobiet w chrześcijaństwie. Ma za sobą studia historyczne i dziennikarskie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Kobiety chcą być przede wszystkim słuchane"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.