Kobiety doradcami na Soborze Wszechprawosławnym
(fot. A_Lesik / shutterstock.com)
KAI / ml
Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej zaprosił dwie kobiety do udziału w charakterze doradczyń w Świętym i Wielkim Soborze Wszechprawosławnym, który w dniach 16-26 czerwca zbierze się na Krecie.
Decyzja ta jest odpowiedzią patriarchy na apel czołowych teolożek prawosławnych, aby przyszłe zgromadzenie nie było tylko "sprawą mężczyzn". Dwie teolożki - opatka klasztoru z Krety i wykładowczyni na uniwersytecie Taft w Bostonie - będą doradzać ojcom soborowym z Patriarchatu Ekumenicznego.
65-letnia matka Theoxeni, mająca wykształcenie teologiczne i socjologiczne, stoi na czele żeńskiego klasztoru Chrysopigi ("Złote źródło") koło miasta Chania w północno-zachodniej Krecie, położonego w bliskim sąsiedztwie przyszłego miejsca obrad. To w znacznym stopniu dzięki jej zaangażowaniu ten pochodzący z połowy XVI wieku klasztor (od 1976 żeński) stał się ośrodkiem działalności ekologicznej i charytatywnej. Troszczy się on także o młode siostry z klasztoru "Zoodochos Pigi" (Życiodajne źródło) - jedynej żeńskiej wspólnoty zakonnej w Turcji, znajdującej się przed średniowiecznymi murami Stambułu.
Druga doradczyni - Elisabeth Prodromou jest jedną z czołowych politolożek i socjolożek prawosławnych, pochodzenia greckiego, w USA.
Ukazująca się w Stambule grecka gazeta poranna "Icho tis Polis" wyraziła nadzieję, że być może przykład patriarchy Bartłomieja zachęci także inne lokalne Kościoły prawosławne do włączania kobiet w skład swych delegacji jako doradczyń ojców soborowych. Na obrady soboru - obok uczestniczących w nim biskupów - każdy z 14 autokefalicznych Kościołów prawosławnych ma prawo wysłać sześciu doradców, w tym również kobiety.
Obrady soboru toczyć się będą w działającej od 1968 roku Prawosławnej Akademii Teologicznej w Kolymbari na Krecie. Pierwsza sesja robocza rozpocznie się 19 czerwca i potrwa tydzień.
Sobór, do którego przygotowania rozpoczęły się jeszcze w 1961 i trwały z przerwami (nieraz wieloletnimi) do początku br., będzie pierwszym wszechprawosławnym zgromadzeniem biskupów od czasu Soboru Nicejskiego w 787, uznawanego przez całe światowe prawosławie za ostatni sobór powszechny.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł