Kobiety po chorobie nowotworowej piersi pielgrzymowały na Jasną Górę

Kobiety po chorobie nowotworowej piersi pielgrzymowały na Jasną Górę
fot. Depositphotos
KAI / pk

Amazonki - kobiety po chorobie nowotworowej piersi - pielgrzymowały w sobotę na Jasną Górę w Częstochowie. Uczestniczki ogólnopolskiej pielgrzymki modliły się w intencji wszystkich zmagających się z chorobami nowotworowymi.

Prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki Krystyna Wechman na pielgrzymkę przybyła po raz 23. Na co dzień jako wolontariuszka pomaga kobietom po mastektomii, także w szpitalach. Jej zdaniem w terapii niezbędne jest solidarne wsparcie rodziny i innych kobiet. "Ta siła, którą tutaj czerpiemy, to jest coś niesamowitego. Nadzieja jest pięknym lekarstwem" - powiedziała.

List Agaty Kornhauser-Dudy

Tradycyjnie list do uczestniczek pielgrzymki skierowała małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda, która jest ambasadorką kobiet z rakiem piersi w Polsce. "Cieszę się, że mimo niepewności i trudności związanych z pandemia tradycyjna pielgrzymka Amazonek z całej Polski odbywa się nieprzerwanie od 24 lat" - podkreśliła.

Pierwsza Dama z uznaniem napisała o polskich Amazonkach, które "swoim działaniem jednoczą inne kobiety i dają wiarę, że nawet z najtrudniejszej sytuacji życiowej można znaleźć wyjście". W liście Agata Kornhauser-Duda wyraziła przekonanie, że wszystkie działania podejmowane przez ruch Amazonek i organizowane pielgrzymki "przyczyniają się do pogłębiania i umacniania wzajemnych relacji opartych na przyjaźni i solidarności, a także do budowania poczucia jedności".

Rocznie raka piersi rozpoznaje się u 1,5 mln kobiet

Jak podaje Krajowy Rejestr Nowotworów, raka piersi rocznie rozpoznaje się u 1,5 mln kobiet na całym świecie, a około 400 tys. umiera z tego powodu.

Nowotwory złośliwe są pierwszą przyczyną zgonów u kobiet do 65. roku życia w Polsce, a rak piersi jest pierwszą przyczyną zgonów u kobiet w wieku 40-55 lat. W Polsce stanowi około 20 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe, jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet.

Wczesne wykrycie choroby daje większe szanse na wyleczenie oraz możliwość zastosowania mniej inwazyjnego leczenia, np. bez konieczności amputacji piersi.

 

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap
27,93 zł
39,90 zł

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kobiety po chorobie nowotworowej piersi pielgrzymowały na Jasną Górę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.