Kobiety po chorobie nowotworowej piersi pielgrzymowały na Jasną Górę
Amazonki - kobiety po chorobie nowotworowej piersi - pielgrzymowały w sobotę na Jasną Górę w Częstochowie. Uczestniczki ogólnopolskiej pielgrzymki modliły się w intencji wszystkich zmagających się z chorobami nowotworowymi.
Prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki Krystyna Wechman na pielgrzymkę przybyła po raz 23. Na co dzień jako wolontariuszka pomaga kobietom po mastektomii, także w szpitalach. Jej zdaniem w terapii niezbędne jest solidarne wsparcie rodziny i innych kobiet. "Ta siła, którą tutaj czerpiemy, to jest coś niesamowitego. Nadzieja jest pięknym lekarstwem" - powiedziała.
List Agaty Kornhauser-Dudy
Tradycyjnie list do uczestniczek pielgrzymki skierowała małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda, która jest ambasadorką kobiet z rakiem piersi w Polsce. "Cieszę się, że mimo niepewności i trudności związanych z pandemia tradycyjna pielgrzymka Amazonek z całej Polski odbywa się nieprzerwanie od 24 lat" - podkreśliła.
Pierwsza Dama z uznaniem napisała o polskich Amazonkach, które "swoim działaniem jednoczą inne kobiety i dają wiarę, że nawet z najtrudniejszej sytuacji życiowej można znaleźć wyjście". W liście Agata Kornhauser-Duda wyraziła przekonanie, że wszystkie działania podejmowane przez ruch Amazonek i organizowane pielgrzymki "przyczyniają się do pogłębiania i umacniania wzajemnych relacji opartych na przyjaźni i solidarności, a także do budowania poczucia jedności".
Rocznie raka piersi rozpoznaje się u 1,5 mln kobiet
Jak podaje Krajowy Rejestr Nowotworów, raka piersi rocznie rozpoznaje się u 1,5 mln kobiet na całym świecie, a około 400 tys. umiera z tego powodu.
Nowotwory złośliwe są pierwszą przyczyną zgonów u kobiet do 65. roku życia w Polsce, a rak piersi jest pierwszą przyczyną zgonów u kobiet w wieku 40-55 lat. W Polsce stanowi około 20 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe, jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet.
Wczesne wykrycie choroby daje większe szanse na wyleczenie oraz możliwość zastosowania mniej inwazyjnego leczenia, np. bez konieczności amputacji piersi.
Źródło: KAI / pk
Skomentuj artykuł