Kolejna osoba związana z reformą Banku Watykańskiego zrezygnowała z pełnionego stanowiska

Kolejna osoba związana z reformą Banku Watykańskiego zrezygnowała z pełnionego stanowiska
(fot. Luka Cbrt on Unsplash)
CNA / kk

Była ambasadorka Stanów Zjednoczonych przy Stolicy Apostolskiej, Mary Ann Glendon, zrezygnowała z członkostwa w Radzie Nadzorczej Instytutu Dzieł Religijnych, czyli Banku Watykańskiego.

Instytut Dzieł Religijnych w oficjalnym oświadczeniu wydanym w ostatni piątek oznajmił. że Glendon zrezygnowała by "poświęcić więcej czasu innym kwestiom katolickim". W oświadczeniu wyrażono wdzięczność za pracę Glendon i jej wkład w ustalenia prawne banku.

Decyzja Glendon następuje po nadal nie wyjaśnionym zwolnieniu wicedyrektora banku, dra Giulio Mattiettiego. Z kolei pół roku temu z pełnionego stanowiska zrezygnował Libero Milone, Główny Audytor Stolicy Apostolskiej. Brak ujawnionych publicznie powodów rezygnacji wywołał spekulacje na temat możliwego wewnętrznego sporu w sprawie finansowej reformy Watykanu.

DEON.PL POLECA

Glendon była ambasadorką Stanów Zjednoczonych przy Stolicy Apostolskiej w latach 2007-2009 i dołączyła do zarządu banku  w ramach planowanej reformy Instytutu, za którym od dawna ciągnie się zła sława związana z brakiem przejrzystości jego działań.

Instytut Dzieł Religijnych powstał w 1942 r. na życzenie Piusa XII, aby "zarządzać dobrami przekazywanymi lub powierzanymi Instytutowi przez osoby fizyczne lub prawne". Przy tym dobra te "mają służyć dziełom religijnym lub miłosierdzia" - głosił statut Banku.

Obecnie IOR zarządza funduszami łącznej wartości ok. 7 mld euro, ma prawie 19 tys. klientów. Jest wśród nich 5,2 tys. instytucji katolickich, do których należy ponad 85 proc. funduszy, oraz 13,7 tys. osób, w tym pracowników watykańskich, duchowieństwo oraz dyplomaci akredytowani przy Stolicy Apostolskiej.

Rada Nadzorcza banku, której członkinią była Glendon, administruje instytucją i odpowiada przed sześcioosobową komisją kardynałów, której przewodniczącym jest kard. Santos Abril y Castelló.

Reforma banku to jeden z głównych celów, które postawił przed sobą w pontyfikacie papież Franciszek. Trwa od  samego początku objęcia przez niego Stolicy Piotrowej i nie należy do łatwych procesów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Kolejna osoba związana z reformą Banku Watykańskiego zrezygnowała z pełnionego stanowiska
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.