Kolejna osoba związana z reformą Banku Watykańskiego zrezygnowała z pełnionego stanowiska

(fot. Luka Cbrt on Unsplash)
CNA / kk

Była ambasadorka Stanów Zjednoczonych przy Stolicy Apostolskiej, Mary Ann Glendon, zrezygnowała z członkostwa w Radzie Nadzorczej Instytutu Dzieł Religijnych, czyli Banku Watykańskiego.

Instytut Dzieł Religijnych w oficjalnym oświadczeniu wydanym w ostatni piątek oznajmił. że Glendon zrezygnowała by "poświęcić więcej czasu innym kwestiom katolickim". W oświadczeniu wyrażono wdzięczność za pracę Glendon i jej wkład w ustalenia prawne banku.

Decyzja Glendon następuje po nadal nie wyjaśnionym zwolnieniu wicedyrektora banku, dra Giulio Mattiettiego. Z kolei pół roku temu z pełnionego stanowiska zrezygnował Libero Milone, Główny Audytor Stolicy Apostolskiej. Brak ujawnionych publicznie powodów rezygnacji wywołał spekulacje na temat możliwego wewnętrznego sporu w sprawie finansowej reformy Watykanu.

Glendon była ambasadorką Stanów Zjednoczonych przy Stolicy Apostolskiej w latach 2007-2009 i dołączyła do zarządu banku  w ramach planowanej reformy Instytutu, za którym od dawna ciągnie się zła sława związana z brakiem przejrzystości jego działań.

Instytut Dzieł Religijnych powstał w 1942 r. na życzenie Piusa XII, aby "zarządzać dobrami przekazywanymi lub powierzanymi Instytutowi przez osoby fizyczne lub prawne". Przy tym dobra te "mają służyć dziełom religijnym lub miłosierdzia" - głosił statut Banku.

Obecnie IOR zarządza funduszami łącznej wartości ok. 7 mld euro, ma prawie 19 tys. klientów. Jest wśród nich 5,2 tys. instytucji katolickich, do których należy ponad 85 proc. funduszy, oraz 13,7 tys. osób, w tym pracowników watykańskich, duchowieństwo oraz dyplomaci akredytowani przy Stolicy Apostolskiej.

Rada Nadzorcza banku, której członkinią była Glendon, administruje instytucją i odpowiada przed sześcioosobową komisją kardynałów, której przewodniczącym jest kard. Santos Abril y Castelló.

Reforma banku to jeden z głównych celów, które postawił przed sobą w pontyfikacie papież Franciszek. Trwa od  samego początku objęcia przez niego Stolicy Piotrowej i nie należy do łatwych procesów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kolejna osoba związana z reformą Banku Watykańskiego zrezygnowała z pełnionego stanowiska
Komentarze (1)
22 lutego 2018, 22:34
Pani Glendon była ambasadorką? Skoro była ambasadorką, to pewnie była też dyplomatką. A skoro była dyplomatką, to pytanie czy taką klasyczną - dwurzędową, szytą z kaszmiru. Z innej beczki: czy reżyserka zmieści się w reżyserce, a szoferka w szoferce? Pytania mnożą się jak króliki.