Kolonia: jutro ingres kard. Woelkiego

Kolonia: jutro ingres kard. Woelkiego
Kard. Rainer Maria Woelki (fot. César (talk) / pl.wikipedia.org / CC BY-SA 3.0)
6 lat temu
KAI / mh

Czołowi przedstawiciele Kościoła, świata polityki i życia społecznego zapowiedzieli udział w jutrzejszym ingresie kard. Rainera Marii Woelkigo do katedry w Kolonii. W ten sposób 58-letni dotychczasowy arcybiskup Berlina obejmie rządy w największej diecezji w Niemczech pod względem liczby katolików.

Jest on następcą 80-letniego kard. Joachima Meisnera, który kierował nią przez minione 25 lat. Po Mszy św. na placu przed katedrą zaplanowano agapę dla wszystkich wiernych. Uroczystości będą transmitowane na żywo przez telewizję WDR.

Do kolońskiej katedry wprowadzi nowego arcypasterza biskup Akwizgranu Heinrich Mussinghof, a ustępujący arcybiskup Kolonii, kard. Joachim Meisner, jako symbol kontynuacji urzędu zaprowadzi swego następcę do miejsca, gdzie przechowywany jest tzw. "pastorał Piotrowy". Ten prosty krzyż z IV wieku jest jednym z najważniejszych eksponatów skarbca archikatedry kolońskiej.

Rainer Maria Woelki urodził się 18 sierpnia 1956 r. w Kolonii w rodzinie pochodzącej z Warmii, która zmuszona była opuścić Frombork w 1945 roku. Jest najstarszym z trójki rodzeństwa. Święcenia kapłańskie otrzymał 14 czerwca 1985 r. z rąk kardynała Josepha Höffnera. Był m.in. sekretarzem metropolity kolońskiego kard. Joachima Meisnera oraz dyrektorem konwiktu Collegium Albertinum w Bonn.

Studia filozoficzne i teologiczne skończył w Bonn i Fryburgu Brzygowijskim. W 2000 r. obronił pracę doktorską na Uniwersytecie św. Krzyża w Rzymie na temat znaczenia parafii w strukturze Kościoła. 24 lutego 2003 r. został mianowany biskupem pomocniczym w archidiecezji kolońskiej. Sakry udzielił mu kard. Joachim Meisner. Jego biskupie zawołanie brzmi: "Jesteśmy świadkami". 2 lipca 2011 roku Benedykt XVI mianował go arcybiskupem stolicy Niemiec, a 18 lutego 2012 roku włączył do Kolegium Kardynalskiego, przyznając kościół tytularny św. Jana Marii Vianneya.

Przy różnych okazjach kard. Woelki podkreślał, że choć urodził się w Kolonii, to jego rodzina pochodzi z Warmii. "Urodziłem się w Kolonii, z czego jestem szczęśliwy i dumny. Pozostaję całym sercem kolończykiem, ale moi rodzice pochodzą z Fromborka na Warmii, gdzie się urodzili, a po II wojnie światowej w 1945 r. musieli stamtąd uciekać i przez północne Niemcy dotarli do Nadrenii. Pod tym względem płynie we mnie, podobnie jak u mojego poprzednika kard. Sterzinsky’ego, warmiacka krew" - wyznaje.

Kard. Woelki jest członkiem Kongregacji ds. Duchowieństwa i Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Natomiast w episkopacie Niemiec członkiem Komisji ds. Powołań oraz ds. Nauki i Kultury.

Jak podawały "Kölner Stadt Anzeiger" i "Bild" nowy arcybiskup Kolonii będzie mieszkał skromniej od swego poprzednika. Dotychczasowe mieszkanie kard. Meisnera, liczące 260 metrów kwadratowych zostało podzielone na dwa mniejsze. Mieszkanie kard. Woelkiego ma 150 metrów kwadratowych a są w nim trzy pokoje, kuchnia i łazienka. Nie wiadomo natomiast jak będzie wykorzystywana druga część mieszkania.

"Kölner Stadt Anzeiger" zaznacza, że kard. Woelki, podobnie jak to było w Berlinie sam będzie prowadził swój dom. Zrezygnował również z osobistego sekretarza, natomiast do Kolonii przybyła z Berlina kierowniczka jego biura. W mieszkaniu przygotowywanym dla kard. Woelkiego nie ma żadnego luksusu.

Licząca prawie 2,1 miliona katolików archidiecezja Kolonii jest największą w Niemczech pod względem liczby wiernych. Jest też najsilniejszą diecezją pod względem finansowym, a jej obecny budżet wynosi ok. 800 milionów euro. W siedmiu dekanatach skupionych jest ok. 180 ośrodków duszpasterskich z 529 parafiami. Na terenie archidiecezji znajduje się 800 kościołów i kaplic oraz ok. 400 kościołów filialnych, spośród których ok. 600 objętych jest ochroną jako zabytki. Do końca lutego br. przez 25 lat na czele archidiecezji stał kard. Joachim Meisner.

Pierwszym biskupem Kolonii był św. Maternus, którego działalność w latach 313/314 potwierdzają dokumenty. Od VIII wieku Kolonia jest arcybiskupstwem. W XI wieku władzę świecką i kościelną sprawował św. Brunon. W 1164 roku abp. Rainald von Dassel sprowadził z Mediolanu do Kolonii relikwie Trzech Króli. Za kilka dni rozpoczynają się uroczystości 850.rocznicy ich obecności w katedrze kolońskiej. W 1248 roku został położony kamień węgielny pod budowę gotyckiej katedry, której budowę ukończono 600 lat później.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kolonia: jutro ingres kard. Woelkiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.