Czy istnieje sposób na Pana Boga?

Czy istnieje sposób na Pana Boga?
(fot. Peter Curbishley / Foter.com / CC BY)
8 lat temu

Chrześcijańscy poganie wierzą, że mogą zawładnąć łaską Bożą i że mając sposób na Boga, mogą Go sobie podporządkować.

Jezus powiedział do swoich uczniów: Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani ( Mt 6,7-15).

"Poganie" o których mówi tutaj św. Mateusz,  to chrześcijanie, którzy szukają "sposobu" na Pana Boga i wydaje się im, że polega on na magii słowa. Mają wrażenie, że najważniejsza jest dobrze skonstruowana modlitwa, a wiec w pierwszym rzędzie, dobrze przedstawiona informacja odnosząca się do stanu faktycznego modlącego się człowieka, sytuująca go w dobrym świetle i pozwalająca potem z większą skutecznością przemówić w zasadniczej sprawie, to znaczy wystąpić o spełnienie określonej prośby.

Uważa się przy tym, że na szczęśliwą konkluzję można liczyć wówczas, gdy człowiek posłuży się wyjątkowo błyskotliwą argumentacją, wyjątkowo logicznie to uzasadni albo wyjątkowo wzruszająco przedstawi swój casus , trafnie dobierając formułę modlitwy, która "zadziała" dzięki swej wyjątkowości, oryginalności, egzotyczności, tudzież powołaniu się na szczególnie wpływowego świętego, najbardziej "kompetentnego" w tych konkretnych sprawach, o które nam chodzi.

Jednym słowem owi chrześcijańscy poganie wierzą, że mogą zawładnąć łaską Bożą i że mając sposób na Boga, mogą Go sobie podporządkować. Tymczasem, zupełnie niespodziewanie i paradoksalnie Pan Jezus rzeczywiście ten sposób podaje i jest on w sercu człowieka. Prostym, szczerym, niezakłamanym , ale nade wszystko miłosiernym.

Chrystus stawia tylko jeden warunek : " jeśli wy nie przebaczycie ludziom, i Ojciec wasz nie przebaczy wam waszych przewinień". Brak przebaczenia drugiemu człowiekowi, stanowi duchową przeszkodę, która blokuje wszystko, to znaczy zbawienie. Bez jej usunięcia nie mamy wstępu do Królestwa Bożego, gdyż wchodzi się do niego przez bramę miłosierdzia.

Pojednanie i jedność stanowią stałą misję Kościoła, od jego założenia aż do skończenia świata. Serce tej misji natomiast stanowi Eucharystia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy istnieje sposób na Pana Boga?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.