Dynamika odnowy

Dynamika odnowy
(fot. Catholic Church England and Wales / CC)
Logo źródła: L'Osservatore Romano abp Gualtiero Bassetti

Biskup Rzymu, wbrew panującej tendencji, z energią wzywa wszystkich ludzi, by wyruszyli w drogę, by szli, jak najdalej. W sposób dynamiczny, radosny i pozbawiony przymusu - pisze arcybiskup Gualtiero Bassetti.

Być może nigdy tak jak dziś ma się konkretną percepcję tego, że żyjemy w wyjątkowym i delikatnym okresie historycznych przemian. Ten przejściowy moment cechują głębokie zmiany kulturowe, geopolityczne i ekonomiczne, które szybko i gwałtownie tworzą nowy obraz moralnej i kulturowej geografii świata, w którym żyjemy. W tej szczególnej dobie historii adhortacja apostolska Evangelii gaudium nabiera podstawowego znaczenia.

Znaczenie to przewyższa programowy wymiar tekstu i wiąże się ze świadomością wymiaru i sensu historii, która jest historią zbawienia. Linia łącząca Sobór, jego konstytucję o Kościele  Lumen gentium, adhortację apostolską Pawła VI  Evangelii nuntiandi i tekst Papieża Franciszka splata się z ewangelizacją i Kościołem misyjnym, zagadnieniami leżącymi u podstaw Evangelii gaudium.

Teraz i obecnie bowiem - w kontekście społecznym naznaczonym przez paraliżującą stagnację i zatrważający bezruch - Biskup Rzymu, wbrew panującej tendencji, z energią wzywa wszystkich ludzi, by wyruszyli w drogę, by szli, jak najdalej. W sposób dynamiczny, radosny i pozbawiony przymusu zwraca się przede wszystkim do Kościoła, który ze swej natury nie może nie być misyjny i musi mieć «otwarte drzwi», by «docierać na ludzkie peryferie». Tylko ta dynamika może zrodzić «naglącą odnowę kościelną».

DEON.PL POLECA

Ta odnowa jest zatem przede wszystkim zachętą do oczyszczenia serc, do podniesienia oczu w stronę niebieskiej Jerozolimy, do odważnego mierzenia się z aktualnymi wyzwaniami, do przezwyciężania wszystkich pokus i, przede wszystkim, do głoszenia Ewangelii. Kościół, który nie głosi Ewangelii, zamyka się w pustych pokojach duchowej światowości, która nie wydaje owoców.

Jednocześnie, opcja na rzecz ubogich - «kategoria przede wszystkim teologiczna, a potem kulturowa, socjologiczna, polityczna i filozoficzna» - nabiera bezdyskusyjnie centralnego charakteru w tym okresie historycznym. Dziś bowiem miliony zdesperowanych istot ludzkich coraz bardziej uporczywie szukają nadziei na lepsze życie w świecie zachodnim. Ten z kolei cechuje «rozpowszechniona relatywistyczna obojętność», kultura pozorów i tymczasowości, «społeczeństwo materialistyczne, konsumpcjonistyczne i indywidualistyczne» oraz proces sekularyzacji, która «usiłuje ograniczyć wiarę i Kościół do sfery prywatnej i wewnętrznej», czytamy w Evangelii gaudium.

Te słowa i treści stanowią wielkie «wyzwania naszych czasów» i współbrzmią z refleksją nad współczesnością, którą właśnie w tych dniach w Asyżu, mieście będącym symbolem dialogu, prowadzi grupa intelektualistów, zainspirowanych słowami Papieża Franciszka, w ramach sympozjum zorganizowanego przez Projekt Kulturalny Konferencji Episkopatu Włoch i Konferencję Episkopatu Umbrii. Inicjatywa ta stawia sobie, ze świadomością swoich ograniczeń, trzy cele: przezwyciężenie zwyczajowych schematów interpretacyjnych; szukanie wzorów i zapożyczeń kulturowych rzadko dotąd stosowanych; oddanie posługi Kościołowi i Biskupowi Rzymu.

Gualtiero Bassetti, Arcybiskup metropolita Perugii - Città della Pieve

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dynamika odnowy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.