Kościół nie tylko dla biednych

Kościół nie tylko dla biednych

Ten krótki tekst nie będzie wbrew pozorom o papieżu Franciszku. Dotyczy raczej tych, którzy zapobiegają ubóstwu, ponieważ skutecznie działają, pracują na rzecz rozwoju i tworzą miejsca pracy dla innych. Oni również są w Kościele i o nich też Kościół powinien się czasem upomnieć. Mowa o tych przedsiębiorcach, którzy pracują uczciwie i często zmagają się z systemowymi i sytuacyjnymi absurdami.

Od kilku tygodni można obejrzeć w kinach film "Układ zamknięty", który przedstawia sfabularyzowaną historię trzech polskich biznesmenów, bezprawnie oskarżonych i na wiele miesięcy pozbawionych wolności w oczekiwaniu na proces, który nigdy się nie odbył. Do świadomości publicznej rzadko docierają rzetelnie udokumentowane informacje dotyczące stale istniejącego, skorumpowanego i uwikłanego w komunistyczną przeszłość układu urzędniczo-prawnego.

Bezsilność, poczucie krzywdy i osamotnienia również dziś są doświadczeniem wielu przedsiębiorców i ludzi działających na rzecz dobra wspólnego. Paradoks zjawiska niszczenia inicjatyw służących rozwojowi, występujący w demokratycznym przecież systemie zastanawia tym bardziej, że - jak dotąd - niefrasobliwi czy skorumpowani urzędnicy i sędziowie pozostają bezkarni.

DEON.PL POLECA

Ostatni papieże i dokumenty Kościoła widzą potrzebę zaangażowania profetycznego, tj. takiego, które demaskuje niesprawiedliwość i przestrzega przed afirmacją egoizmu. Tymczasem dominujące modele ekonomiczne odwołują się głównie do tej "najsilniejszej z motywacji", jaką ma być własny interes.

Efektem ubocznym budowania struktur gospodarczych tylko na własną korzyść jest również obecny kryzys, za który najwięcej płacą najubożsi. W naszych realiach brak troski o dobro wspólne, sankcjonowanie układów i niszczenie inicjatyw służących rozwojowi kraju jest wszechobecne, choć dla wielu niedostrzegalne. Podtytuł filmu: "Jutro mogą przyjść po ciebie" brzmi złowrogo, ale przede wszystkim jest wyzwaniem.

Dla przedsiębiorcy, który chce godzić realia rynkowe z wiarą w Boga, katolicka nauka społeczna formułuje zasady postępowania, które pomagają prowadzić biznes w poczuciu wierności powołaniu. Świadomość zarówno mocy Bożej, jak i mechanizmów rynkowych może rozwijać się tylko w sytuacji uczciwego poszukiwania odpowiedzi, poprzez studia, spotkania i ciszę modlitwy.

W ostatnim weekendzie maja po raz trzeci organizujemy sesję należącą do cyklu "Duchowość menedżera": Przedsiębiorczość w Polsce: hazard, heroizm i horyzonty,. Problematykę wyraża tytuł - 3 x h, czyli:
• hazard: ze względu na dozę nieprzewidywalności i potencjalnych zagrożeń, również ze strony tych, których obowiązkiem jest wspieranie przedsiębiorczości;
• heroizm: którego wymaga praca w środowisku absurdalnych czasem ograniczeń i oczekiwanego pogłębienia kryzysu;
• horyzonty: czego można oczekiwać w najbliższej przyszłości i jak wiara w Boga pomaga w przezwyciężaniu trudności.

Tegoroczne spotkanie koncentruje się na problemach rozwijania biznesu w trudnych warunkach polskiej rzeczywistości gospodarczej, tj. w niesprzyjających strukturach (przerost biurokracji, samowola urzędników, złe przepisy), szkodliwych zwyczajach (korupcja, nepotyzm, nieuczciwość) i przy zróżnicowanym zakresie odpowiedzialności osobistej.

Kontekstem rozważań będą procesy skali makro (trendy światowe i europejskie, problem manipulacji i powiązania biznesu z polityką) oraz etyka proponowana przez katolicką naukę społeczną. Przyjęcia jakiej postawy wymaga obecna sytuacja? Jaka wiedza jest dziś potrzebna? I wreszcie: jakie działanie?

Spotkania z uczestnikami poprowadzą Lech Jeziorny, przedsiębiorca z Krakowa, którego historia posłużyła za scenariusz do filmu "Układ zamknięty" i dr Edward Wąsiewicz z Wrocławia, trener, konsultant, mediator i negocjator, który pracował jako prezes i członek zarządu wielu organizacji, spółek, fundacji i banków w Polsce, Niemczech i na Ukrainie. Ważnym elementem spotkania będzie praca w grupach, która stwarza możliwość wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów.

Za stronę organizacyjną i inspiracje duchowe odpowiedzialni są jezuici: o. Andrzej Sarnacki SJ i o. Janusz Śliwa SJ. Sesja jest kontynuacją cyklu spotkań "Duchowość menedżera", dlatego w jej trakcie będzie czas na osobistą modlitwę i spowiedź lub rozmowę z kapłanem.

Sesja organizowana jest w jezuickim Centrum Duchowości w Częstochowie 24-26 maja.

Więcej TUTAJ

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościół nie tylko dla biednych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.