Księża z grzechotkami

Księża z grzechotkami
9 lat temu

Księża z parafii w Chwałowicach odkryli, na czym polega nowa ewangelizacja.

Nad tym, co właściwie oznacza ten termin, łamią sobie od lat najtęższe głowy w Kościele. Nie chodzi o założenia. Te są jasne (powtórna ewangelizacja krajów tradycyjnie chrześcijańskich, które od wiary odchodzą), ale o pytanie - jak to właściwie zrobić? Problem nabrzmiał na tyle, że na październik tego roku Benedykt XVI zwołał poświęcony mu synod biskupów świata.

I oto z Polski znowu wychodzi iskra... Za pośrednictwem Youtube’a, bo żyjemy w nowoczesnej epoce. Po ostatniej pasterce pięcioosobowy zespół księży z parafii w Chwałowicach na Śląsku - w składzie: gitara, bębenek, grzechotka i dzwoneczki - zaśpiewał własnego autorstwa utwór duszpasterski. Już przejrzysta struktura kompozycji i regularny rytm przywodzi na myśl istnie renesansową, niebiańską harmonię. Ale nie w tej warstwie leży najtrwalsze bogactwo dzieła.

Oto Biblia pauperum w wersji 2.0, nauczanie Kościoła skondensowane w sześciu strofach klasycznego dwunastozgłoskowca... Słuchacz dowie się, na czym polega:

Obcowanie świętych:

Super, że tu mieszka malutka Tereska
Doktor i dziewica, w naszych Chwałowicach

Znaczenie Mszy św. dla wspólnoty Kościoła:

Eucharystia święta buduje przymierze
szczególnie niedzielna fundamentem w wierze

Miłosierdzie Boże:

Przy chrzcie się zaczęło nasze dorastanie
wielu się zgubiło, Jezus czeka na nich

Charyzmat kapłański:

Kapłanów tu mamy, co śpiew układają
Boga pokazują, całych siebie dają
Chcemy wszystkich was prowadzić do nieba
taki zawód nasz i nasza potrzeba

I uzdrawiająca moc Boga, działająca jak wiadomo, przez świętych kapłanów:

Chorzy parafianie kapłana wzywają,
on Boga przyzywa i z łóżka powstają

Wiara trafi pod strzechy (to też słowa z piosenki), kiedy wreszcie zostanie opowiedziana w sposób zrozumiały dla wszystkich. Zespół proboszcza Suchonia poszedł śladem takich pionierów jak nauczyciel Škunca z "Przedstawienia Hamleta we wsi Głucha Dolna", któremu w genialny w swojej prostocie sposób tak udało się przełożyć drewniany tekst Szekspira, żeby mógł go odegrać aktyw robotniczo-chłopski.

Serce roście po tej dawce poezji. Czas, by zaproszenie synodalne do biskupów świata Benedykt XVI rozesłał powtórnie, tym razem z odpowiednim załącznikiem: pieśnią przynoszącą odpowiedź poszukiwaną od lat przez Kościół Powszechny. Będzie nad czym w październiku dyskutować.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Księża z grzechotkami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.