"2012 będzie rokiem nowej ewangelizacji"

8 lat temu
KAI / drr

Mówiąc o obawach, jakie towarzyszą Polakom co do przyszłości, kard. Nycz podkreślał, że u podstaw wszystkich kryzysów leży kryzys duchowy w życiu człowieka. - Jeśli mówią nam o takim czy innym zagrożeniu, to powinniśmy się mocno trzymać Jezusa Chrystusa, który jest z nami i chce nam pomagać - przekonywał metropolita warszawski.

- Jeśli czasem pojawiają się siły, które są niesprawiedliwe wobec Kościoła, Ewangelii, także ujawnione w naszej ojczyźnie, to musimy sobie zadać pytanie czy to czasem nie jest ze strony tych ludzi wołanie dramatyczne o nową ewangelizację? - zastanawiał się kardynał. - Czy to nie jest przypomnienie nam, wierzącym, że dawaliśmy za mało czytelne świadectwo o Bogu, o Jezusie Chrystusie i Jego Ewangelii? - pytał, zaznaczając, że nowa ewangelizacja to zadanie na rozpoczynający się rok.

- Benedykt XVI zwołał na październik synod biskupów w tej sprawie, widząc jak jest ona potrzebna w całym świecie, Europie i w Polsce. Wiele osób bowiem - ochrzczonych i po I Komunii św. - odeszło od Chrystusa i potrzebuje na nowo głoszenia im Ewangelii, by móc wrócić do wspólnoty Kościoła, do wspólnoty z Chrystusem - mówił metropolita warszawski. Podkreślał, że polscy katolicy muszą podjąć trud dawania świadectwa, głosić Ewangelię innym, ale i sobie samym, by świat był przeniknięty Ewangelią.

Nowy rok ma także upływać pod hasłem roku duszpasterskiego "Kościół naszym domem". Metropolita warszawski apelował, by każdy - bo zależy to od wszystkich - robił wszystko, aby domem była każda rodzina, parafia, wspólnota, ale także ojczyzna.

Kardynał dziękował też za wydarzenia ubiegłego roku, w tym beatyfikację Jana Pawła II, ale również za rocznice - 30. śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego i 70. śmierci św. Maksymiliana Kolbe. - Nadal chcemy przybliżać postać Prymasa Wyszyńskiego młodemu pokoleniu, dziękować także za błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszkę, a także za wszystkich, których wspominaliśmy w ubiegłym roku - dodał kard. Nycz.

Apelował również o zawierzeniu Bogu na wzór Maryi, której święto Bożej Rodzicielki dzisiaj obchodzi Kościół. Przestrzegał też przed bezczynnością wynikającą z niedobrego zaufania. - Gdy Bóg jest z nami, nic nam się stać nie może, ale tylko pod warunkiem, że człowiek rozumem, sercem i własnymi rękami zrobi wszystko, co do niego należy - podkreślił.

Mszę św. z parafii Bogurodzicy Maryi na warszawskich Jelonkach transmitowała TV Polonia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"2012 będzie rokiem nowej ewangelizacji"
Komentarze (1)
ZW
ziarna wzejdą w 2012...
2 stycznia 2012, 13:51
Jego Polska Jego Polska płynęła w kajaku Czarną Hańczą wśród leśnej zieleni. Jego Polską był stary Kraków z obrazami, rzeźbami Sukiennic. Jego Polska myślała w Lublinie jak postawić krzyż w Nowej Hucie. Nie wiedziała, że w świecie zasłynie dobrem, które przemogło zepsucie. Jego Polska wyległa na place. Rozerwała wojskowe kordony. Pokazała, że można inaczej z Europy wypędzić czerwonych. Nigdy tego nie zapomniano, chociaż rękę wyciągał do zgody. Nie przestraszył się kiedy strzelano, nieustannie podnosił narody. Odszedł od nas, jak wszyscy odchodzą, lecz ostatnim wiatru powiewem wskazał - Ludzie na zło się nie godzą! Wykiełkuje, co wpadło w glebę! Nie zaleją siewu betonem! Nie pokryją sztuczną murawą! Nie odgrodzą pałkarzy kordonem! Nie przesłonią najświetniejszą sławą! Pod tym wszystkim są zdrowe korzenie z papieskiego ziarna wyrosłe. Przebijają się dzisiaj przez cienie i  mieć będą niejedną swą wiosnę! Marek Gajowniczek

Skomentuj artykuł

"2012 będzie rokiem nowej ewangelizacji"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.