Po co Franciszek na Facebooku?

Po co Franciszek na Facebooku?
Piotr Żyłka
7 lat temu

Rozwiewam wątpliwości: Nie mam zamiaru sprzedawać nigdzie i nikomu profilu Franciszek. Projekt powstał w celu popularyzowania myśli Papieża i jego osoby. Nic więcej.

W środę zaraz po godzinie 19 siedziałem na zajęciach z grafiki komputerowej w jednej ze szkół w centrum Krakowa. Nagle dostałem smsa od kolegi z redakcji: "Jest biały dym". Od razu wstałem i powiedziałem: "Muszę wyjść. Mamy Papieża". Po kilkunastu minutach byłem już w redakcji. Czekałem na to, co wszyscy - na Habemus Papam i ogłoszenie światu, kto będzie nowym Papieżem.

Równocześnie miałem otworzony komputer i byłem przygotowany. Planowałem to już od jakiegoś czasu. Mniej więcej 2 tygodnie temu postanowiłem, że będę chciał stworzyć polski kanał informacyjny w mediach społecznościowych dla nowego Papieża.

Dlaczego? Powody są dwa. Pierwszy, to odpowiedź na zmieniającą się rzeczywistość. Dziś bardzo dużo czasu spędzamy na Facebooku, czyli mówiąc inaczej - jest to miejsce gdzie są ludzie. A tam gdzie są ludzie, musi być też obecny Kościół. Papież to najważniejsza osoba w Kościele katolickim, dlatego jego obecność w mediach społecznościowych też jest konieczna.

Drugi dotyczy relacji między Ojcem Świętym a wierzącymi. Odnoszę wrażenie, że jest trochę tak, że interesujemy się tym, co się dzieje w Watykanie tylko przy okazji śmierci, rezygnacji i wyboru nowego następcy św. Piotra (no jeszcze ewentualnie, gdy media nagłaśniają, albo wykreują jakieś afery), a gdy emocje opadają, to zapominamy o człowieku, który ma tak naprawdę na głowie losy całego Kościoła. Dlatego w opisie profilu Franciszka napisałem: "Nasz Papież. Chcemy go słuchać i wspierać. Bądźmy na bieżąco z jego homiliami i przemówieniami. Patrzmy na to, co robi i słuchajmy jego słów. Interesujmy się losami następcy św. Piotr nie tylko wtedy, gdy odchodzi lub gdy jest wybierany. Bądźmy blisko niego na co dzień".

Tak więc cel jest jasny - popularyzowanie nauki Franciszka i zachęcanie wiernych do wspierania go modlitwą.

Teraz kontrowersje. Po kilku godzinach od założenia papieskiego profilu pojawiły się zarzuty - część wyrażanych kulturalnie, a część w sposób wulgarny. Większość z nich sprowadzała się do oskarżenia, że profil powstał w celu osiągnięcia jakichś prywatnych korzyści finansowych. Mówiąc krótko - miałbym założyć profil Franciszka, uzbierać jak najwięcej fanów, a potem go sprzedać.

Odpowiadam: Nie mam zamiaru sprzedawać nigdzie i nikomu profilu Franciszek. Projekt powstał w celu popularyzowania myśli Papieża i jego osoby. Nic więcej. Papież jest jezuitą, ja dziennikarzem pracującym dla jezuickiego portalu, dlatego wydaje mi się oczywiste, że chcę docierać z informacjami o nowym Ojcu Świętym do jak największego audytorium.

Na koniec dodam jeszcze, że już niedługo na DEON.pl ruszy specjalny serwis papieski, w którym użytkownicy będą mogli znaleźć wszystkie aktualności dotyczące działalności Papieża, jego homilie i przemówienia (również w formie materiałów wideo - dzięki naszej stałej współpracy z Radiem Watykańskim), a w przyszłości listy, orędzia, encykliki i wszystkie inne dokumenty.

Mamy Papieża. Cieszmy się z niego i słuchajmy tego, co chce nam powiedzieć i pokazać. Ja postaram się w tym pomagać wszystkim internautom.

Piotr Żyłka - członek redakcji i publicysta DEON.pl, twórca Projektu faceBóg.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Po co Franciszek na Facebooku?
Komentarze (27)
R
Róża
20 marca 2013, 17:12
Bardzo się cieszę, że będzie serwis papieski na deon.pl. Dziękuję!
OT
Olek T.
20 marca 2013, 14:55
@Piotr Żyłka: a ja myślę, że nie tylko dlatego. Że przy okazji również w celu promowania deon.pl, bo na profilu Franciszka nie zamieszcza Pan żadnych linków z konkurencyjnych portali (Fronda, eKai, gosc, wiara, itp). O ile sprawa dotyczy newsów agencyjnych - to zrozumiałe. Ale wszystkie te serwisy maja również materiały autorskie, których na profilu Franciszek nie ma. Więc bez urazy - ale promowanie myśli papieża z cała pewnością nie jest JEDYNĄ przyczyną. Co oczywiście nie zmienia faktu, że profil i pomysł jest świetny i za to należą się Panu gratulacje. Ale ta dodatkowa autohagiografia już jest zupełnie zbędna i nieco komiczna;)
Piotr Żyłka
Piotr Żyłka
19 marca 2013, 12:36
@Błękitne Niebo Na poprzedniego Papieża mówiło się po prostu Benedykt XVI. Myślę, że mówienie o nowym Franciszek, to nie jest nic złego. Pozdrawiam
A
AP
18 marca 2013, 22:48
@A.Demkowicz SJ W telefonie grafika dobrze się prezentuje, ale w wyszukiwarce są one przycięte i dopiero po kliknięciu widać je w całości. Może warto je rozszerzyć, żeby były większe? Just saying (pozostając w konwencji please!)...
Artur Demkowicz SJ
Artur Demkowicz SJ
18 marca 2013, 08:47
Poza tym proszę wyjaśnić mi jedno. W wiadomosciach głównych podana informacja: "jezuici stworzyli Ojcu Świętemu stronę na facebooku",     a tu czytam, że to jeden redaktor stworzył. Jak można tak kłamać? Jak? :-(( I kto kłamie? Wiadomości czy jezuici, czy redaktor Żyłka?... Przykre to.. i wstyd. @Błękitne niebo ... Gustów co do "Franciszek, Papież Franciszek, Ojciec Święty Franciszek" nie będe dyskutował, ale dla wyjaśnienia dodam, że profil nazleży do DEON.pl, czuwa nad nim cała Redakcja, a założył go red. Piotr Żyłka ... który jest u nas jedynym człowiekiem, który wie czego Ojciec Święty potrzebuje na Facebooku (misja profilu jest opisana) "kłamstwa, przykrości, wstyd" zostaw Błekitne niebo na boku, please! i spokojnie polub profil <a href="http://www.facebook.com/papiezfranciszek">www.facebook.com/papiezfranciszek</a> :) Z dużym pozdrowieniem, adsj
17 marca 2013, 21:57
Profil świetny, dziękuję za niego. Z radością czekam na serwis papieski! 
Barbara E.
Barbara E.
17 marca 2013, 20:03
Bardzo dziękuję za ten pomysł. Obyśmy tylko potrafili odróżnić ziarna od plew i nie karmili się niepotrzebnie plotkami z codziennego życia Papieża, bo połowa z tego to nieprawda. Dość mamy sensacji na śmieciowych portalach. Gratuluję idei i wiernie kibicuję.
W
wawro
17 marca 2013, 16:56
Serdeczne gratulacje dla autora profilu. Jak do tej pory profil bardzo ciekawy. Mam nadzieję, że  równiez w przyszlości takim pozostanie.
L
leszek
17 marca 2013, 01:07
Bardzo dobry pomysł, profil jest bardzo ciekawy, bardzo mi (i nie tylko mi)  się podoba. Konta na FB nie mam, ale śledził będę.
Janusz Maciarz
Janusz Maciarz
17 marca 2013, 01:02
Idea Super ale powstało wiele FP które już kpią sobie z Ojca Świętego Franciszka.Tak jak strona Jan Pawał drugi zaj.. mi szlugi wielu z was zna tą perfidną stronę , na nic ciągłe zgłaszania tego FP .Faceboock uważa to za dobry humor,a walka z nimi to jak walka z wiatrakami.:(
T
Tomasz
16 marca 2013, 22:46
My dearly beloved daughter, what suffering is being experienced by My beloved sacred servants, close to My Heart, who know the Truth and who have to witness the abomination in My Church on earth. There is to be a particular insult, which will be inflicted upon My Holy Name, in an effort to desecrate Me, during Holy Week. This wicked gesture, during Holy Week, will be seen by those who keep their eyes open and this will be one of the signs by which you will know that the imposter, who sits on the throne in My Church on earth, does not come from Me. My followers, you must know that the prophecies given to the world – warning of the time when the power, within My Church, will be seized by those who are loyal to the beast – are upon you. The time is now. Remember that those who proudly display the badge of humility are guilty of pride. Pride is a sin.
A
Agusiek
16 marca 2013, 16:58
W 100% popieram pomysły i życzę powodzenia:D 
C
Caroline
16 marca 2013, 12:51
Dla mnie super pomysł. Czekam na serwis o Papieżu Franciszku. Pozdrawiam i dziekuję!
N
natalia
16 marca 2013, 12:41
Rewelacja!!! Dziękuję za ten profil na FB - marzyło mi się coś takiego!!! Być z Papieżem każdego dnia! 
A
A.K.
16 marca 2013, 11:59
haters gona hate :D Pewnie że lepiej by było, gdyby wszystkie informacje były dokładnie sprawdzone przed zamieszczeniem ich w sieci.. ale w dzisiejszych czasach wszystko można stworzyć w 2 sekundy i nawet najprawdziwsza prawdę w sekundę zdementować i jej zaprzeczyć.. taki świat. trzeba być czujnym i tyle;) dla mnie fanpage to pomysł genialny :D
AP
Adrian P.
16 marca 2013, 07:00
@P.Żyłka Będzie tematycznie, prosto i przejrzyście. Pozdrawiam ... Proszę też nie zapomnieć o dziale dezinformacja - mity - informację wyssane z palca i na początek umieścić tam: Papież: "Niech ksiądz sam założy pelerynę". Jestem pewien, że PAP nie zawiedzie i dostarczy wielu podobnych informacji, które będą mogły tam trafić.
A
Anna
16 marca 2013, 06:37
Ja rózniez sie cieszę że powstał taki profil i że prowadzi go ktoś taki własnie jak Pan Piotr...polubiłam To i bede stałym czytelnikiem i obserwatorem bo widze że Pan Piotr bedzie robił to świetnie :)
ZD
zbulwersowany debilizmem
16 marca 2013, 01:58
przy obecnych zasadach panujacych na FB  - nie ma możliwości aby sprzedać i zmienić nazwe FB jeżeli jest wiecej lajków niż 100. Po setnym lajku funkcja zmiany nazwy zostaje zablokowana :) także ogarnijcie się ludzi bo nikt tego fan paga FRANCISZEK nie bedzie sprzedawał :) !!
N
nogasto
15 marca 2013, 22:48
Dziekujemy za taki profil o papieżu Franciszku! Niech służy on do tego, abyśmy mogli głeboko przeżyc jego nauczanie i umocnic naszą wiare.
F
Ferdezo
15 marca 2013, 20:57
Świetnie prowadzony profil zawsze ciekawe i świeże informacje. Ciesze się że prowadzą go Jezuici.
J
Jacek
15 marca 2013, 20:49
!... :) 
E
elno
15 marca 2013, 20:20
Bardzo dziękuję za ten tekst wyjaśniający, a jeszcze bardziej za sam fanpage Franciszek! Strzał w dziesiątkę! Wczoraj pojawiła się przez moment wątpliwość, czy to nie jakaś akcja zbierania "lajków", ale częste odniesienia do portalu deon.pl uspokajały mnie, dobrze, że autor zabrał głos :)  Pozdrawiam serdecznie! 
M
MONIKAM
15 marca 2013, 20:00
czy deon.pl mial tez kanal informacyjny o B16?
I
iwonekb
15 marca 2013, 19:58
gratuluję pomysłu i szybkości działania:) bardzo się cieszę, że profil jest. Jak zobaczyłam, że powstał miałam tylko cichą nadzieję, ze założył go ktoś sensowny;) i  nie zakończy się tylko na uzbieraniu "lików". Życzę powodzenia:)
C
Casciolina
15 marca 2013, 18:47
Weszlam, poczytalam troche komentarzy...czy nie daloby sie moze usunac opcji ich dodawania? czy profil papieza Franciszka moglby byc czysto informacyjny? 
Piotr Żyłka
Piotr Żyłka
15 marca 2013, 18:33
@Adrian P. Będzie tematycznie, prosto i przejrzyście. Pozdrawiam
AP
Adrian P.
15 marca 2013, 18:20
Sprytne! Dobra robota :) W dziale papieskim zależy mi szczególnie na homiliach. Dobrze by było, gdyby można je było sortować tematycznie i chronologicznie. Tworząc serwis proszę pamiętać o prostocie. Informacji o papieżu będzie dużo.

Skomentuj artykuł

Po co Franciszek na Facebooku?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.