Przeciwko teologicznym podżegaczom
Arcybiskup Georg Gänswein , prefekt Domu Papieskiego udzielił przed tygodniem wywiadu opiniotwórczemu tygodnikowi niemieckiemu Die Zeit (w religijnym dodatku "Chrześcijanin i świat"). Skomentował w nim kilka głośnych medialnych opinii o papieżu Seniorze Benedykcie i jego następcy, Franciszku.
Tygodnik nadał wywiadowi tytuł: "Przeciwko teologicznym podżegaczom." Georg Gänswein , który za biskupią dewizę przyjął słowa Testimonium Perhibere Veritati - dać świadectwo prawdzie, stanowczo sprzeciwił się opiniom, które chcą widzieć w Benedykcie antypapieża dla Franciszka. Próbowali to czynić teolodzy i niektórzy dziennikarze ale "jest to po prostu głupie i nieodpowiedzialne. To idzie ku teologicznemu podżeganiu… Kto z uwagą słucha słów papieża rozpozna w nich jasne orędzie" - powiedział arcybiskup.
Komentując przemówienie papieża do kardynałów przed Bożym Narodzeniem, opisane w mediach jako "wyliczenie 15 chorób Kurii Rzymskiej", Georg Gänswein wyznał, że choć nie odczuwa wyrzutów sumienia z powodu wielu nie rozpakowanych kartonów z rzeczami po przeprowadzce z Pałacu Apostolskiego, to jednak słowa papieskie o pokusie gromadzenia dóbr skłoniły go do pytania siebie: "Co mnie dotyczy? Jaką z tych chorób jestem zainfekowany? Co wymaga korekty?". Być może Kuria musi się przy papieżu Franciszku nastawić na nieustające ćwiczenia duchowe? - spytał dziennikarz. "Na to już dawno się nastawiła" - odparł rozmówca. Papież nie kryje swego duchowego rysu charyzmatu św. Ignacego Loyoli - dodał.
Pytany o treściowe przesłanie obecnego pontyfikatu, wskazał na "kompas“ jakim jest Adhortacja Apostolska, Evangelii Gaudium. Ważne akcenty zawiera także przemówienie w Strasburgu przed Radą Europy i Parlamentem Europejskim. Najważniejsze słowa to misja i ewangelizacja: "Nie dla kościelnego zapatrzenia w siebie i samopielęgnacji lecz niesienie Ewangelii światu. Tak brzmi dewiza."
O relacjach papieża Franciszka z mediami abp Georg Gänswein powiedział: "Papież podchodzi do mediów ofensywnie. Używa ich intensywnie, bezpośrednio i zręcznie."
Dziennikarze pytali także arcybiskupa, dlaczego Benedykt XVI wbrew deklaracji "usunięcia się ze świata“ nadal pojawia się publicznie. Powodem obecności było zawsze zaproszenie od papieża - wyjaśnił. Jednakże proszony o udział w otwarciu Auditorium Maximum Papieskiego Uniwersytetu Urbanianum w Rzymie, odmówił. Przekazał jedynie przemówienie p.t. "Prawda i misja“, które odczytał abp Gänswein. Benedykt stwierdził wyraziście: "Wyrzeczenie się prawdy jest śmiertelne dla wiary." Papież Franciszek, któremu Benedykt wcześniej przesłał przygotowany tekst, był pod wielkim wrażeniem. Serdecznie mu za jego treść podziękował - podkreślił abp Georg Gänswein .
To zdarzenie znakomicie więc symbolizuje więc drogę kontynuacji a nie opozycję dwóch pontyfikatów.
Pełny tekst wywiadu:
http://www.christundwelt.de/detail/artikel/wider-die-theologischen-brandstifter/
Skomentuj artykuł