Żywe kamienie, czyli ewangelizacja przez turystykę

Żywe kamienie, czyli ewangelizacja przez turystykę
(fot. Patrick Pielarski / flickr.com)

Turystyka to także zbyt mało wykorzystywana szansa duszpasterska i wielorakie wyzwanie dla Kościoła. Jak odpowiedzieć na to wyzwanie? Dobrym przykładem jest akcja "Żywe kamienie".

Ostatnie szkolne dzwonki obwieściły czas wakacji. W pierwszych dniach lata najbardziej zapracowani są meteorolodzy, nieustannie pytani, tak przez urlopowiczów jak i przedsiębiorców branży turystycznej o prognozy pogody. Turystyka jest wszak formą wypoczynku a zarazem gałęzią gospodarki. W Polsce - jak w ostatnich dniach głosiły publikowane raporty -  tworzy ona 6% PKB i notuje wzrost. Daleko nam jednak do takich krajów jak Chorwacja z 25 % PKB z turystyki, a przecież bogactwo krajobrazów, dziedzictwa kulturowego i zabytków wskazuje tu na wielki potencjał rozwojowy.

Turystyka to także zbyt mało wykorzystywana szansa duszpasterska i wielorakie wyzwanie dla Kościoła. Kościół uczestniczy w niej  jako organizator. Zabrzmi to dla niektórych niefortunnie, ale w języku fachowym mówi się o turystyce pielgrzymkowej jako części turystyki religijnej. Jak informował ostatnio (21.06.15) Tygodnik Niedziela, Wydział Zarządzania Politechniki Częstochowskiej w ramach otwieranego kierunku "Turystyka i rekreacja" przewiduje specjalizację z turystyki pielgrzymkowej. Lokalizacja w pełni uzasadnia nową inicjatywę.

Autor artykułu wzmiankuje zarazem, że problematyka turystyki pielgrzymkowej od 20 lat jest przedmiotem naukowych opracowań jedynego w Polsce i jednego z nielicznych na świecie czasopism poświęconych geografii religii Peregrinus Cracoviensis. Założycielem pisma jest prof. UJ Antoni Jackowski (ur. 1935), wybitny naukowiec i  twórca kierunku geografia religii. Pismo wydało m.in. cenne monografie o Kalwarii Zebrzydowskiej, Jasnej Górze, krakowskich Łagiewnikach i Leżajsku oraz nowatorskie obcojęzyczne zeszyty o geografii pielgrzymek (2000) oraz "świętej geografii" (sacred geography, 2002).

DEON.PL POLECA

Jest jednak jeszcze inny wymiar problemu turystyki, który powinien jeszcze bardziej interesować ludzi Kościoła. Nie tylko pielgrzymi ale i zwyczajni turyści odwiedzają wszak sanktuaria, klasztory i kościoły. Ważne jest, aby gospodarz nie tylko zabiegał  nadzorem i przepisami o poszanowanie sakralności miejsc, ale gościom nawet bardzo odległym mentalnością od jakiejkolwiek religijności dawał szansę obcowania z duchowością. Hiszpański jezuita, o. Jean-Paul Hernandez, pracujący w Rzymie, wyszedł z inicjatywą nazwaną przezeń Pietre Vive (Living Stones) - Żywe kamienie.

9 lat temu (marzec 2006) z międzynarodową grupą studentów rozpoczął działanie w bazylice Sagrada Familia w Barcelonie. Młodzież naprzód poznawała historię i artystyczną wymowę arcydzieła A. Gaudiego, a następnie wyjaśniała wszystko przybyszom, akcentując treści duchowe. Każdy dzień grupa rozpoczynała i kończyła wspólną modlitwą i dzieleniem się doświadczeniem spotkań z przybyszami. W kolejnych latach grupy akcji "Żywe kamienie" powstawały w Kanadzie, Włoszech, Portugalii, Hiszpanii, Niemczech i Szwajcarii. Są już także w Polsce, a ich rozkwit wiązać się będzie ze Światowymi Dniami Młodzieży w przyszłym roku. Grupy dbają, aby w przestrzeni zabytku było miejsce wyciszenia gdzie stale palą się świece i jest dostępna Biblia.

Celem "Żywych kamieni" jest wprowadzenie ludzi, nawet rozgadanych turystów w medytację piękna oraz ukazanie harmonii wiary i sztuki. Nie bez znaczenia jest także doświadczenie wspólnoty wśród samych wolontariuszy. Takie inicjatywy  mają w Polsce, kraju tak bogatym w architekturę i sztukę sakralną, wielkie pole działania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Żywe kamienie, czyli ewangelizacja przez turystykę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.