Komisja KEP wydała wskazania liturgiczne w sprawie obchodów triduum paschalnego

Komisja KEP wydała wskazania liturgiczne w sprawie obchodów triduum paschalnego
Fot. Anne-Sophie Heist / depositphotos.com
PAP / tk

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP wskazała, że w czasie tegorocznego triduum paschalnego należy podjąć starania, aby celebracje liturgiczne były sprawowane uroczyście, bez zbędnych ograniczeń.

"Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów poinformowała, że wobec spowolnienia pandemii nie zamierza proponować żadnych wskazań dotyczących obchodów Wielkiego Tygodnia, zachęcając jedynie do zachowania zasad ostrożności, unikania działań i zachowań, które mogą być ryzykowne" – zaznaczono w komunikacie przekazanym  przez biuro prasowe Episkopatu.

Watykańska kongregacja podkreśliła, że "każda ocena i decyzja powinna zawsze być podejmowana w porozumieniu z konferencją Episkopatu, biorąc pod uwagę przepisy, jakie w poszczególnych krajach ustanowią kompetentne władze cywilne".

W Polsce 28 marca br. zniesiono obowiązek izolacji i kwarantanny, a także noszenia maseczek (poza nielicznymi wyjątkami, które nie obejmują obiektów sakralnych).

DEON.PL POLECA

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski wskazała, że "należy podjąć wszelkie starania, aby celebracje liturgiczne były sprawowane w możliwie najbardziej uroczysty sposób, bez zbędnych ograniczeń, co wymaga zaangażowania służby liturgicznej".

W komunikacie wskazano, że "w czasie wielkoczwartkowej mszy wieczerzy Pańskiej nie należy zbyt łatwo rezygnować, przede wszystkim w kościołach katedralnych, z obrzędu umycia nóg (mandatum)".

Zaznaczono, że przy wielkopiątkowej modlitwie powszechnej należy pamiętać, że Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatwierdziła poprawione tłumaczenie wezwania "Za Żydów".

"W przypadkach poważnej potrzeby publicznej biskup diecezjalny może zezwolić lub ustanowić, aby dodano specjalną intencję”, dlatego za zgodą lub na polecenie biskupa można skorzystać z tekstu wezwania "Za Ukrainę", przygotowanego przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski" – wskazano w komunikacie.

Odnosząc się do adoracji krzyża w czasie wielkopiątkowej liturgii Męki Pańskiej bp Piotr Greger zachęca do roztropności w sprawie decyzji dotyczącej ucałowania krzyża. Przypomniał, że 2020 r. Kongregacja zaleciła, aby adoracja krzyża była dokonana tylko przez przewodniczącego liturgii.

W związku z tym, że z praktyką adoracji krzyża w czasie liturgii w Wielki Piątek związana jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego, Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP przypomniała, że "kapłan, duchowieństwo i wierni przechodzą procesjonalnie przed krzyżem i oddają mu cześć przez przyklęknięcie albo w inny sposób, zgodny z miejscowym zwyczajem, np. przez ucałowanie".

Zwrócono uwagę, że zgodnie z przepisami kościelnymi "adoruje się tylko jeden krzyż". Komisja przypomniała także, że w Wielki Piątek od liturgii Męki Pańskiej do Wigilii Paschalnej w sobotę – wierni klękają zarówno przed Najświętszym Sakramentem, jak i przed krzyżem.

Wskazano, że "wypada znieść wszelkie ograniczenia odnośnie do używania wody pobłogosławionej w kropielnicach, zwłaszcza po zakończeniu liturgii Wigilii Paschalnej", podkreślając, żeby często ją zmieniać.

Komisja przypomniała również, że wierni mogą przyjmować Komunię Świętą "w postawie klęczącej lub stojącej, bezpośrednio do ust lub na rękę".

"Można przywrócić możliwość spowiedzi w konfesjonałach zamkniętych" – dodał bp Greger.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Bronisław Mokrzycki SJ

Jest to już piąty tomik z serii Eucharystyczna mistagogia w Roku liturgicznym. Zawiera medytacje na Święte Triduum Paschalne - Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wigilię Paschalną.

Rozważania nad Słowem Bożym poprzedzone są krótką historią liturgii...

Skomentuj artykuł

Komisja KEP wydała wskazania liturgiczne w sprawie obchodów triduum paschalnego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.