Komunia dla rozwiedzionych. Kard Marx na tak?

Komunia dla rozwiedzionych. Kard Marx na tak?
(fot. Wolfgang Roucka / Wikipedia Commons / CC BY)
7 lat temu
KAI / drr

Nowy przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupiej kard. Reinhard Marx uznał za możliwe udzielanie Komunii św. katolikom, którzy po rozwodzie zawarli ponowne związki cywilne, ale pod warunkiem wcześniejszego odbycia przez daną osobę pokuty.

W wywiadzie dla dziennika "Die Welt" z 16 marca metropolita Monachium i Fryzyngi odniósł się do takiej propozycji kard. Waltera Kaspera, zawartej w jego referacie z 20 lutego, wygłoszonym na zebraniu kolegium kardynalskiego. Były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan wezwał wówczas Kościół do "zmiany paradygmatu", wskazując pięć warunków, których spełnienie pozwalałoby rozważać możliwość udzielania Komunii osobom rozwiedzionym, żyjącym w nowych związkach.

Według kard. Kaspera można by jej udzielać, o ile: 1. byłaby skrucha z powodu rozpadu małżeństwa, 2. nie byłby możliwy powrót do małżeństwa, 3. nie można by - bez zaciągania nowej winy - zrezygnować z nowego związku, 4. katolik stara się w nowym związku żyć wiarą i wychowywać w niej dzieci, 5. pragnie sakramentów jako źródła siły w tej sytuacji.

Kard. Marx ujawnił w wywiadzie, że reakcje kardynałów na te propozycje były "bardzo zróżnicowane".

Tematyka ta będzie jednym z przedmiotów obrad III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów w Watykanie w dniach 5-19 października br.

Kard. Marx jest obecnie jednym z najbliższych współpracowników papieża Franciszka. Należy do ośmioosobowej Rady Kardynałów, pomagającej mu w rządzeniu Kościołem i reformie Kurii Rzymskiej. Stoi także na czele Rady ds. Gospodarczych w Watykanie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Komunia dla rozwiedzionych. Kard Marx na tak?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.