Kongo: pomoc dla dzieci-żołnierzy

Kongo: pomoc dla dzieci-żołnierzy
Kongo: pomoc dla dzieci-żołnierzy (fot. flicer.com/ cyclopsr)
Radio Watykańskie / ad

Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspiera już ponad tysiąc uchodźców z Demokratycznej Republiki Konga. Są wśród nich byli młodociani żołnierze, zbiegli z Armii Oporu Pana.

Specjalny program humanitarny przeznaczony jest dla dzieci, które rebelianci uprowadzili w czasie najazdów na kongijskie wioski. Rebelianci LRA (Lord's Resistance Army) dopuszczają się bezprecedensowych aktów gwałtu na bezbronnej ludności cywilnej w północno-wschodniej części kraju. W czasie ataków najczęściej uprowadzają bezbronne dzieci. Chłopcy wcielani są do oddziałów partyzanckich, a dziewczęta stają się seksualnymi niewolnicami.

Typowy rajd na wioskę trwa ok. 20 min. – poinformował odpowiedzialny za pomoc dla uchodźców, bp Julien Andavo Mbia z diecezji Isiro-Niangara. – W tym czasie rabowana jest żywność, cenne przedmioty i ubrania. Dzieci zmusza się do zamordowania rodziców, a następnie się je uprowadza. By nie zostawiać świadków pozostałym przy życiu mieszkańcom obcina się wargi i uszy. Dokonujący takich okrucieństw młodociani żołnierze są pod wpływem narkotyków.

Z kościelnej pomocy charytatywnej w Kongo korzysta wiele ofiar Armii Oporu Pana. Najczęściej są to uchodźcy, których zmuszono do opuszczenia rodzinnych stron. Wiele dzieci-żołnierzy leczy rany fizyczne i psychiczne, nabyte w szeregach rebeliantów. Najmłodsi uciekinierzy z tej terrorystycznej organizacji mają po 10 lat. Kościelne struktury w Demokratycznej Republice Konga przychodzą z pomocą ofiarom rebeliantów tylko dzięki międzynarodowej solidarności katolików i przesyłanym do Afryki środkom finansowym. Pomoc Kościołowi w Potrzebie sfinansowała w Kongu w 2009 r. projekty charytatywne o wartości 2,45 mln dolarów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kongo: pomoc dla dzieci-żołnierzy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.