Koniec z dostawami darów dla Ukrainy? Ks. Puzewicz: bardzo wysokie ceny transportu

Koniec z dostawami darów dla Ukrainy? Ks. Puzewicz: bardzo wysokie ceny transportu
Fot. PAP/Wojtek Jargiło
KAI / tk

W magazynie koło Warszawy na transport do wschodniej Ukrainy czeka ponad 100 ton darów. Powód: bardzo wysokie ceny transportu. Za trasę długości 200 km przewoźnicy żądają 4 tys. euro - powiedział ksiądz Mieczysław Puzewicz z Centrum Wolontariatu w Lublinie.

Paczki, które znajdują się w magazynie, przeznaczone są dla ludzi ze wschodniej Ukrainy, między innymi z Charkowa czy z obwodu chersońskiego. - To głównie żywność z długim terminem przydatności, jak kasze czy ryż, artykuły higieniczne i chemiczne. Na te dary czeka około 1800 rodzin w Ukrainie - podkreślił ksiądz Puzewicz.

Wysokie ceny za przewóz darów dla Ukrainy

Jego zdaniem, problem z transportem na Ukrainę wynika z "bardzo wysokich cen, które narzucają przewoźnicy w tej chwili". - W ostatnich tygodniach ceny poszły niewiarygodnie w górę i nie stać nas na realizację transportu po tak wysokich cenach. Jeżeli przykładowo firma przewozowa proponuje transport na trasie Lublin - Łuck za cztery tysiące euro, to jest to absurdalna cena. Wcześniej ta sama trasa - 200 kilometrów - kosztowała nas tysiąc złotych - skomentował.

- Początkowo miałem tych darów 200 ton i udawało mi się jeszcze znajdować firmy, które chciały to zawieźć na Ukrainę. Ale teraz sytuacja się już komplikuje. Uważam, że taki poziom cen jest kompletnie nieuzasadniony, bo ma się to nijak do rzeczywistych kosztów - zauważył.

Ks. Puzewicz podkreślił, że "jeżeli weźmiemy realne koszty, to obecna sytuacja jest wykorzystywana przez przewoźników, żeby te ceny podbijać" i dodał, że nie tylko Centrum Wolontariatu z Lublina jest w takiej sytuacji, ale też inne partnerskie organizacje pomocowe.

DEON.PL POLECA

- Mam nadzieję, że z końcem tygodnia do Ukrainy wyruszy kolejny transport. Na moje apele odpowiedziała jedna firma logistyczna z Lublina. W Ukrainie mam też współpracowników, liczę, że wspólnie rozwiążemy ten problem - podsumował Puzewicz.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Skomentuj artykuł

Koniec z dostawami darów dla Ukrainy? Ks. Puzewicz: bardzo wysokie ceny transportu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.