Konkurs "Miłosierny Samarytanin Roku 2013"

Konkurs "Miłosierny Samarytanin Roku 2013"
(fot. DrabikPany / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic / CC BY 2.0)
KAI / mh

Społecznicy poświęcający się pracy m.in. na rzecz hospicjum, osobom chorym w szpitalach oraz ubogim zostali wyróżnieni tytułem "Miłosiernego Samarytanina Roku 2013", które przyznano 2 kwietnia w Auli Jana Pawła II w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Była to jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu organizowanego przez krakowskie Stowarzyszenie Wolontariat św. Eliasza.

W pierwszej wyróżnionej kategorii, "Pracownik służby zdrowia", statuetkę otrzymał dr Paweł Grabowski, założyciel Podlaskiego Hospicjum Onkologicznego. Wyróżnienia przyznano: psychiatrze Jaromirze Iwolskiej, pielęgniarce Sylwii Juszkiewicz, farmaceutce Edycie Sukiennik, farmaceucie Łukaszowi Hońdo oraz prof. Walentynie Balwierz wraz z zespołem Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej Instytutu Pediatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

DEON.PL POLECA
W drugiej kategorii, oceniającej "Osoby nie należące do żadnej organizacji charytatywnej", laureatem została Marta Sawicka, prowadząca od lat w Krakowie kuchnię dla ubogich. Wyróżnienia otrzymali: Maria i Robert Kowalscy (pedagog i kardiolog), Marianna Machlowska (działaczka na rzecz społeczności lokalnej), Krzysztof Wójs (przedsiębiorca wspomagający Caritas), Włodzimierz Walerowski (specjalista od spraw budowlanych w szpitalu w Prokocimiu) oraz siostra Bożena Leszczyńska.

Wczorajszą galę prowadzili Lidia Jazgar oraz Marcin Mikos. Statuetki i wyróżnienia wręczali m. in. o. Tadeusz Popiela OCarm, przełożony Polskiej Prowincji OO. Karmelitów, ks. infułat Dariusz Raś, archiprezbiter Bazyli Mariackiej i prof. Andrzej Matyja, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie.

DEON.PL POLECA

W trakcie tegorocznej gali wystąpił Kwartet smyczkowy "Piwnica św. Norberta" oraz Zespół "Brathanki". Fragmenty dzieł bł. Jana Pawła II przedstawił Leszek Piskorz.

Celem akcji "Miłosierny Samarytanin", prowadzonej przez Stowarzyszenie Wolontariat św. Eliasza, jest propagowanie idei wolontariatu i nauczania Jana Pawła II, który niejednokrotnie w swym nauczania przytaczał przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. Ideą konkursu jest pokazanie osób, dla których niezależnie od rasy, wyznania i przynależności społecznej, najważniejszy jest drugi człowiek. Odnotowanie ich działalności na łamach plebiscytu jest zarówno świadectwem dla innych, jak i podziękowaniem dla nich samych.

Wolontariat św. Eliasza jest Organizacją Pożytku Publicznego działającą przy klasztorze OO. Karmelitów "Na piasku".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Konkurs "Miłosierny Samarytanin Roku 2013"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.