Osiem kobiet ślubowało dziewictwo na Wawelu. Poświęcą całe swoje życie Jezusowi

Osiem kobiet ślubowało dziewictwo na Wawelu. Poświęcą całe swoje życie Jezusowi
(fot. diecezja.pl)
gazetakrakowska.pl / diecezja.pl / kk

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny biskup Jan Szkodoń przewodniczył w katedrze na Wawelu obrzędowi konsekracji dziewic.

Osiem kobiet z Archidiecezji Krakowskiej na pytanie biskupa: „Czy chcesz być konsekrowana i zaślubiona naszemu Panu, Jezusowi Chrystusowi, Synowi Bożemu?” odpowiedziało: „Chcę” i przyjęło ofiarowany im dar konsekracji.

W homilii biskup ukazał Niepokalaną jako wzór doskonałej wierności Chrystusowi i wyjaśnił wielkie znaczenie tej drogi powołania, którą poszły dziewice, składając ślub trwania w czystości do końca życia. Jest to piękne świadectwo wierności Bogu, które jest umocnieniem dla wszystkich. Biskup przypomniał słowa proroka Izajasza: „Nie lękaj się, bo cię wykupiłem, wezwałem cię po imieniu; tyś moim!” Bóg każdą z konsekrowanych wezwał po imieniu i do każdej mówi: „Tyś moja”. Przywołał również słowa z modlitwy konsekracyjnej, w której Kościół prosi Boga: „Broń je przed wrogiem, który im świętsze widzi zamiary, tym przebieglejszych podstępów używa dla ich zniszczenia”.

W ubiegłym roku Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego ogłosiła instrukcję zatytułowaną „Ecclesiae Sponsae Imago”, co znaczy „Obraz Kościoła Oblubienicy”. Jest to pierwszy dokument w historii Kościoła poświęcony temu powołaniu. Jego ukazanie się świadczy o tym, że Bóg powołuje coraz więcej kobiet na tę właśnie drogę życia i Kościół określa specyfikę tego powołania, jego znaczenie dla Kościoła i styl życia dziewic, które to powołanie odkryły i przyjęły.

- Ogarniają one swoją modlitwą wszystkie sprawy diecezji i dają świadectwo radykalnego pójścia za Chrystusem - mówi o dziewicach konsekrowanych w archidiecezji krakowskiej ich opiekun duchowy ks. dr Stanisław Szczepaniec.

Do konsekracji można dopuszczać dziewice, które nigdy nie zawierały małżeństwa ani nie żyły publicznie, czyli jawnie, w stanie przeciwnym czystości, a także według ogólnej opinii - przez swój wiek, roztropność i obyczaje - dają rękojmię, że wytrwają w życiu czystym oraz poświęconym służbie Kościołowi i bliźnim. O dopuszczeniu do konsekracji decyduje biskup diecezjalny.

W Archidiecezji Krakowskiej żyje obecnie 51 dziewic konsekrowanych, a kilkanaście kandydatek przygotowuje się do konsekracji. Ogarniają one swoją modlitwą wszystkie sprawy diecezji i dają świadectwo radykalnego pójścia za Chrystusem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Marek z Taizé, Piotr Żyłka

Spotkaj Boga w ciszy i prostocie

Mała, burgundzka wioska. Skromne zabudowania. Cisza. Spokój. Kontemplacja i modlitwa. To właśnie tu, od ponad siedemdziesięciu lat, przyjeżdżają tysiące młodych ludzi. Czego szukają? Co pragną zmienić? Dlaczego, nawet po...

Skomentuj artykuł

Osiem kobiet ślubowało dziewictwo na Wawelu. Poświęcą całe swoje życie Jezusowi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.