Osiem kobiet ślubowało dziewictwo na Wawelu. Poświęcą całe swoje życie Jezusowi

Osiem kobiet ślubowało dziewictwo na Wawelu. Poświęcą całe swoje życie Jezusowi
(fot. diecezja.pl)
3 miesiące temu
gazetakrakowska.pl / diecezja.pl / kk

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny biskup Jan Szkodoń przewodniczył w katedrze na Wawelu obrzędowi konsekracji dziewic.

Osiem kobiet z Archidiecezji Krakowskiej na pytanie biskupa: „Czy chcesz być konsekrowana i zaślubiona naszemu Panu, Jezusowi Chrystusowi, Synowi Bożemu?” odpowiedziało: „Chcę” i przyjęło ofiarowany im dar konsekracji.

W homilii biskup ukazał Niepokalaną jako wzór doskonałej wierności Chrystusowi i wyjaśnił wielkie znaczenie tej drogi powołania, którą poszły dziewice, składając ślub trwania w czystości do końca życia. Jest to piękne świadectwo wierności Bogu, które jest umocnieniem dla wszystkich. Biskup przypomniał słowa proroka Izajasza: „Nie lękaj się, bo cię wykupiłem, wezwałem cię po imieniu; tyś moim!” Bóg każdą z konsekrowanych wezwał po imieniu i do każdej mówi: „Tyś moja”. Przywołał również słowa z modlitwy konsekracyjnej, w której Kościół prosi Boga: „Broń je przed wrogiem, który im świętsze widzi zamiary, tym przebieglejszych podstępów używa dla ich zniszczenia”.

W ubiegłym roku Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego ogłosiła instrukcję zatytułowaną „Ecclesiae Sponsae Imago”, co znaczy „Obraz Kościoła Oblubienicy”. Jest to pierwszy dokument w historii Kościoła poświęcony temu powołaniu. Jego ukazanie się świadczy o tym, że Bóg powołuje coraz więcej kobiet na tę właśnie drogę życia i Kościół określa specyfikę tego powołania, jego znaczenie dla Kościoła i styl życia dziewic, które to powołanie odkryły i przyjęły.

- Ogarniają one swoją modlitwą wszystkie sprawy diecezji i dają świadectwo radykalnego pójścia za Chrystusem - mówi o dziewicach konsekrowanych w archidiecezji krakowskiej ich opiekun duchowy ks. dr Stanisław Szczepaniec.

Do konsekracji można dopuszczać dziewice, które nigdy nie zawierały małżeństwa ani nie żyły publicznie, czyli jawnie, w stanie przeciwnym czystości, a także według ogólnej opinii - przez swój wiek, roztropność i obyczaje - dają rękojmię, że wytrwają w życiu czystym oraz poświęconym służbie Kościołowi i bliźnim. O dopuszczeniu do konsekracji decyduje biskup diecezjalny.

W Archidiecezji Krakowskiej żyje obecnie 51 dziewic konsekrowanych, a kilkanaście kandydatek przygotowuje się do konsekracji. Ogarniają one swoją modlitwą wszystkie sprawy diecezji i dają świadectwo radykalnego pójścia za Chrystusem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Marek z Taizé, Piotr Żyłka
25,75 zł
42,90 zł

Spotkaj Boga w ciszy i prostocie

Mała, burgundzka wioska. Skromne zabudowania. Cisza. Spokój. Kontemplacja i modlitwa. To właśnie tu, od ponad siedemdziesięciu lat, przyjeżdżają tysiące młodych ludzi. Czego szukają? Co pragną zmienić? Dlaczego, nawet po...

Skomentuj artykuł

Osiem kobiet ślubowało dziewictwo na Wawelu. Poświęcą całe swoje życie Jezusowi
Komentarze (12)
TT
~Taki tam komentator
18 grudnia 2019, 00:33
Płodność może być realizowana nie tylko w wymiarze fizycznym, ale i duchowym. Realizacja pewnych zadań w Kościele jest możliwa właśnie dzięki dziewicom konsekrowanym. Mogą prowadzić życie, jak najbardziej świeckie i zarazem kontemplacyjne. Mogą być wśród ludzi. Mogą być zaczynem wiary w swoim środowisku. Przejętym o trwanie gatunku ludzkiego przypominam, że warunkiem koniecznym przekazywania życia i wychowania szczęśliwego człowieka jest powstawanie rodzin tworzonych przez zaślubionych sobie kobietę i mężczyznę. Konkludując - jeśli ktoś się martwi o zaludnienie Ziemi, to niech potraktuje to, jako swoją misję... i niech prosi Boga o Błogosławieństwo... aby doczekał się nie tylko przynajmniej kilku dzieci, ale i licznych wnuków :))
AS
~Andrzej Szewczyk
16 grudnia 2019, 06:05
Jezus na pewno nie chce dziewic bo gdyby wszystkie nimi pozostały gatunek ludzki wyginie....
PB
~Paweł B.
16 grudnia 2019, 22:58
Jezus na pewno nie chce inteligentow, bo gdyby wszyscy nimi zostali, nie byłoby komu pietruszka handlowac itp itd.
EK
Ewa Kowalska
15 grudnia 2019, 20:25
Naprawdę nie chcę być złośliwa, ale coś jest w tych "żartach" o starych pannach, które próbują uratować swój honor przez dziewictwo konsekrowane. Mam kilka koleżanek w klasztorach. Prawie wszystkie wstąpiły do zgromadzenia po maturze, dwie po studiach. To było autentyczne poświęcenie młodości w służbie Bogu. Nie mówię tu o urodzie, choć były piękne, ale o wieku. Jeśli dziewicą zostaje kobieta w wieku 50,60,70 lat, to takie dziwne. Jakby usilna próba nadania sensu staropanieństwu. Niestety, znam takie panie i są one solą w oku w swoim środowisku. Są wyniosłe i rażąco niepodobne do tego, co ślubowały. A sytuacje kobiet, które po związkach z mężczyznami są dziewicami? To gruba przesada. Miałam wrażenie, że w konsekracji dziewicy chodzi o życie ukryte, a nie robienie ceremonii zaślubin, parady i wesela, a potem upublicznianie tej informacji, a tym bardziej jakieś utożsamianie tych pań z siostrami zakonnymi - ze szkodą dla sióstr.
TJ
~taka ja
15 grudnia 2019, 23:38
Z reguły dolną granicą wieku jest 25 lat, z młodszymi nikt nie chce rozmawiać. Plus kilka lat formacji. Realnie patrząc, najwcześniej można być koło 30, o ile odpowiednio wcześnie rozpocznie się formację i nie będzie żadnych problemów psychologicznych, formalnych, itd. Do tego trzeba mieć stałą pracę, by udowodnić możliwość samodzielnego utrzymania się, i mieszkanie. Chociaż to ostatnie można dzielić z rodziną. Do niedawna rozważałam wybór takiej drogi, ale to nie dla mnie. Nie do pogodzenia z pracą, dla której trzeba poświęcić życie prywatne.
NP
~Niestara Panna
14 grudnia 2019, 19:01
Czyli tylko stare panny mogą przyjąć takie śluby? Co to za wyrzeczenie...
MM
Małgorzata Maj
14 grudnia 2019, 20:30
Złośliwe, niepotrzebne, bez sensu.
JO
~Jo Oj
13 grudnia 2019, 16:52
Nie rozumiem czemu seks jest tak demonizowany, że jego brak jest niemal przepustką do nieba
SK
Stanisław Kolis
14 grudnia 2019, 09:46
bo jest.
BS
~Bartosz Szpara
14 grudnia 2019, 14:38
To nie tylko o abstynencję od seksu chodzi... ale specyficzne podjęcie powołania do świętości, tu wyrażające się w rezygnacji z małżeństwa, czy życia we wspólnocie zakonnej. To forma pójścia za Jezusem i naśladowania Go. Jeśli chodzi o seks, jest on darem Boga dla małżonków, którzy łącząc się SAKRAMENTEM pragną wspólnie dążyć do świętości. I w małżeństwie seks jest obowiązkiem wynikającym z przykazania miłości.
MM
Małgorzata Maj
14 grudnia 2019, 15:46
A może jakbyśmy nie stawiali tegobseksu na pierwszym miejscu tylko na pierwszym miejscu postawimy , że dziewczyny chcą być tylko z Jezusem. Ale jakąś tam racje masz.
MM
Małgorzata Maj
14 grudnia 2019, 15:59
Fajny wpis, ale z tym obowiązkiem coś mi zgrzytneło. Ludzie jak sie kochają ....itd.. no co Ty z obowiązku?

Skomentuj artykuł

Osiem kobiet ślubowało dziewictwo na Wawelu. Poświęcą całe swoje życie Jezusowi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.