Konstytucja Egiptu musi uwzględniać chrześcijan

KAI / drr

Egipt powinien otrzymać taką konstytucję, która będzie uwzględniała wszystkie grupy społeczeństwa: zarówno muzułmanów jak i chrześcijan. Takie życzenie wyraził nowy zwierzchnik koptyjskiego Kościoła prawosławnego Teodor II (Tawadros) przypominając, że "różnorodność jest siłą". "Jeśli każdy obywatel będzie się mógł odnaleźć w nowej konstytucji, Egipt poczyni postępy. Ale jeśli tak się nie stanie - nastąpi regres" - powiedział patriarcha w rozmowie z agencją Reutera.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że podobnie jak parlament, również zgromadzenie, które przygotowuje nową konstytucję, jest zdominowane przez islamistów. Wielu chrześcijan obawia się, że islamskie prawo szarłatu otrzyma zbyt wielkie znaczenie, a także, że może dojść do silniejszej dyskryminacji mniejszości. Patriarcha zapowiedział, że w takiej sytuacji Kościół będzie zgłaszał zastrzeżenie wobec projektu nowej konstytucji. Jednocześnie odrzucił aktywny udział Kościoła w życiu politycznym kraju, a członków Kościoła wezwał do większego zaangażowania w życie społeczne i polityczne.

Teodor II został wybrany 4 listopada br. następcą zmarłego 17 marca w wieku 88 lat patriarchy-papieża Szenudy III. Był jednym z trzech kandydatów, zgodnie ze zwyczajem wylosowanym przez chłopca z zasłoniętymi oczami. Nowy patriarcha będzie intronizowany 18 listopada.

Tymczasem przewodniczący partii Bractwa Muzułmańskiego, prof. Mohammed Saad El Katatni z Kairu zapewnił, że prawa mniejszości będą zagwarantowane w nowej konstytucji. W rozmowie z Volkerem Kauderem, przewodniczącym frakcji CDU/CSU w niemieckim Bundestagu egipski polityk oświadczył 7 listopada, że członkowie jego "partii pokoju i sprawiedliwości" sami byli przez długi czas narażeni na dyskryminację ze strony rządu obalonego w lutym 2011 roku prezydenta Hosniego Mubaraka. Dlatego będą zabiegali o ochronę przed dyskryminacją, do czego w sposób istotny powinna się przyczynić nowa konstytucja.

Spośród 83 milionów mieszkańców Egiptu 90 procent stanowią muzułmanie, a ok. 10 procent chrześcijanie, w większości Koptowie. W ostatnich latach co pewien czas dochodziło do coraz częstszych aktów przemocy, zwłaszcza wobec chrześcijan.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Konstytucja Egiptu musi uwzględniać chrześcijan
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.