Kontrowersyjny materiał franciszkanów nt. pedofilii oburzył internautów. Jest oświadczenie zakonu

Kontrowersyjny materiał franciszkanów nt. pedofilii oburzył internautów. Jest oświadczenie zakonu
(fot. cathopic.com / facebook.com)

Na zdjęciach dziewczynka w sukience komunijnej. Pod nią podpis: "mnie nikt nie molestował". Franciszkanie odpowiadają na wzburzone komentarze.

Kilka dni po premierze filmu braci Sekielskich na Facebooku Wydawnictwa Ojców Franciszkanów ze Skierniewic i Paprotni pojawiła się grafika. Obraz prezentuje dziewczynkę w sukience pierwszokomunijnej oraz napis: "Moje świadectwo: nikt mnie nie molestował", "Kocham Kościół"! Obok są kolejne zdjęcia z napisami: "Głos w dyskusji po złożonym świadectwie", "Dlaczego nikt mnie nie molestował"?

Opublikowany przez Wydawnictwo Ojców Franciszkanów Niepokalanów Wtorek, 14 maja 2019

Zamieszczenie wpisu rozsierdziło internautów, którzy postawili franciszkanom liczne zarzuty:

"Właśnie przez takie debilne posty ludzie odwracają się od tłustych biskupów (nie mylić z wiarą)" - pisze internauta. Ktoś inny dodał: "Wiadomo, że nie każdy ksiądz to pedofil, czy inny złoczyńca. To OCZYWISTE tylko w którym środowisku takowi przestępcy są tak kryci przez swoich przełożonych. Czy dyrektor szkoły, który dowie się o pedofilu w swojej placówce, przenosi go do innej szkoły?? Każdorazowe spłycenie tego problemu w Kościele jest po raz kolejny napluciem w twarz ofiarom takich księży".

Inna czytelniczka zauważyła: "Jeżeli ja prowadziłabym samochód po alkoholu i spowodowałabym wpadek, to ja jestem winna przestępstwa. Nie byłoby zmiany adresu, ukrywania u rodziny czy znajomych. Nie tłumaczyłabym się, ani nikt z moich bliskich, że inni też jeżdżą po alkoholu. Proste? I nie pokazywałabym zdjęć osób, których przypadkiem nikt po pijaku nie potrącił."

Kolejnego dnia (15 maja) franciszkanie opublikowali oświadczenie w którym czytamy:

"Szczęść Boże,

Intencją naszego postu nie było poniżanie ofiar nadużyć, czy przestępstw na tle seksualnym, czy obrona przestępców. Intencją naszą było ukazanie, że ogromna większość kapłanów, to ludzie prawi, którzy z zaangażowaniem i oddaniem realizują swoje powołanie w Kościele Katolickim.

Wyrażamy nasze ubolewanie jeżeli kogoś uraziliśmy, co nie było naszym zamiarem, jak również z powodu niewłaściwego zrozumienia naszych intencji".

Szczęść Boże, Intencją naszego postu nie było poniżanie ofiar nadużyć, czy przestępstw na tle seksualnym, czy obrona...

Opublikowany przez Wydawnictwo Ojców Franciszkanów Niepokalanów Środa, 15 maja 2019

* * *

Ruszyła inicjatywa skierowana do osób, które doświadczyły przemocy na tle seksualnym w Kościele. "Kościół to nie tylko księża i biskupi. Jako świeccy również ponosimy za niego odpowiedzialność" - mówią inicjatorzy. Doświadczyłeś przemocy seksualnej? Kliknij w baner:

Kontrowersyjny materiał franciszkanów nt. pedofilii oburzył internautów. Jest oświadczenie zakonu - zdjęcie w treści artykułu

Dziennikarz, publicysta, redaktor DEON.pl. Pisze głównie o kosmosie, zmianach klimatu na Ziemi i nowych technologiach. Po godzinach pasjonują go gry wideo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Kontrowersyjny materiał franciszkanów nt. pedofilii oburzył internautów. Jest oświadczenie zakonu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.