Korea Północna: władze uwolniły kanadyjskiego pastora

Korea Północna: władze uwolniły kanadyjskiego pastora
(fot. Astrelok / Shutterstock.com)
KAI/ ed

Kanadyjski pastor prezbiteriański pochodzenia koreańskiego - Hyeon Soo Lim, skazany przez północnokoreański sąd na karę dożywotniego więzienia, został 9 sierpnia wypuszczony na wolność.

Decyzję w tej sprawie, uzasadnianą złym stanem zdrowia duchownego, podjęto nazajutrz po przyjeździe do kraju specjalnego wysłannika premiera Kanady Justina Trudeau - jego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Daniela Jeana.

Oskarżony o "spisek wywrotowy"

Po blisko rocznym pobycie w więzieniu 16 grudnia 2015 r. pastor Hyeon Soo Lim, oskarżony przez reżym komunistyczny o "spisek wywrotowy" przeciwko państwu, został skazany przez północnokoreański sąd w 90-minutowym procesie na karę dożywocia i ciężkie roboty.

DEON.PL POLECA

Jego bliscy i współpracownicy przypomnieli, że od 1997 odbył on ponad 100 podróży do Korei Północnej, niosąc pomoc, m.in. w żłobkach i sierocińcach. Aresztowano go w styczniu 2015 po przybyciu do tego kraju przez Chiny z kolejną misją pomocy humanitarnej. Zwolniono go wkrótce po przybyciu do Pjongjangu osobistego wysłannika premiera Kanady ds. bezpieczeństwa narodowego Daniela Jeana. Na wiadomość o tej podróży media zagraniczne zaczęły spekulować o możliwości zwolnienia i tak też się stało.

Usilne prośby od rodziny pastora

Premier J. Trudeau wysłał swego przedstawiciela do Korei Północnej w następstwie usilnych próśb ze strony rodziny pastora po zwolnieniu przez reżym komunistyczny 13 czerwca br. amerykańskiego studenta Otto Warmbiera, przetrzymywanego w więzieniu północnokoreańskim od marca 2016 z wyrokiem 15 lat ciężkich robót. W stanie śpiączki, w którą popadł tam prawdopodobnie w wyniku znęcania się nad nim i niewolniczej pracy, przewieziono go do USA i tam zmarł w kilka dni później w wieku 22 lat.

Do jego zwolnienia przyczyniła się wizyta w Korei Północnej specjalnego wysłannika prez. D. Trumpa - Josepha Yuna. Rodzina pastora obawiała się, że może spotkać go ten sam los, co Warmbiera, dlatego naciskała na premiera Trudeau, aby również próbował interweniować w Pjongjangu.

W ostatnich dziesięcioleciach był on prawdopodobnie najdłużej przetrzymywanym więźniem z krajów zachodnich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Korea Północna: władze uwolniły kanadyjskiego pastora
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.