Korona cierniowa i relikwie Jana Pawła II ocalały z pożaru w Notre Dame

Korona cierniowa i relikwie Jana Pawła II ocalały z pożaru w Notre Dame
(fot. twitter.com/CNN // PAP/EPA/IAN LANGSDON)
PAP / KAI / Gazeta.pl / Wikipedia / kk

Pożar, który wybuchł w słynnej paryskiej katedrze Notre Dame udało się w poniedziałek do północy opanować na tyle, że strażacy podali, iż struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone. Zdołano też wynieść najcenniejsze relikwie.

Prawdopodobnie najważniejszą jest korona cierniowa, fragment krzyża Chrystusa i gwóźdź, którym Jezus był do niego przybity. Korona przechowywana była w katedrze od 1806 roku. Na co dzień strzegli jej Rycerze Świętego Grobu Bożego, a wierni mogli adorować w każdy pierwszy piątek miesiąca oraz we wszystkie piątki Wielkiego Postu.

DEON.PL POLECACzy Bóg chce nam coś powiedzieć przez pożar Notre Dame? >>

Korona ma średnicę około 21 centymetrów. Według jednej z legend, koronę odnalazła i zabezpieczyła cesarzowa Helena, matka Konstantyna Wielkiego, znana kolekcjonerka pamiątek Męki Pańskiej. Większość naukowców jednak, powołując się na płynące ze źródeł sugestie, uważa, iż po pogrzebie Chrystusa koronę miał zabrać jeden z uczniów obecnych przy złożeniu jego ciała do grobu, łamiąc jednocześnie fundamentalne żydowskie prawa. Zanim trafiła w ręce francuskiego króla pokonała długą drogę od Jerozolimy przez Bizancjum. Podczas Rewolucji Francuskiej korona została przeniesiona do Biblioteki Narodowej, dzięki czemu nie została zniszczona. W 1801 roku została przekazana arcybiskupowi Paryża i złożona 10 sierpnia 1806 roku w skarbcu Katedry Notre Dame.

Botanicy, którzy zbadali paryską relikwię, stwierdzili, że obręcz korony o średnicy około 21 cm wykonana została z sitowia zw. Juncus balticus, rosnącego we wschodnich rejonach Morza Śródziemnego. Nie wykluczyli możliwości, że może być ona autentyczną koroną cierniową Jezusa z Nazaretu.

Wśród ocalonych relikwii są także przedmioty i miejsce blisko związane z Polakami. To między innymi relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego, który znajdował się w skarbcu polskich władców od czasów Władysława Jagiełły. Relikwiarz był używany podczas kolejnych koronacji polskich władców. Ostatnią była koronacja Jana II Kazimierza Wazy. Ten władca - po swej abdykacji - wywiózł nielegalnie relikwiarz z Polski. Podobnie jak korona cierniowa ten przedmiot przetrwał niszczenie tego rodzaju dzieł w okresie Rewolucji Francuskiej.

Reakcje smutniejsze niż pożar Notre-Dame >>

Najnowszym polskim elementem paryskiej świątyni jest od 1 grudnia 2018 r. kaplica pw. Najświętszej Matki Bożej Częstochowskiej i św. Germana - z kopią obrazu Matki Bożej Częstochowskiej oraz relikwiami św. Jana Pawła II. Ks. Bogusław Brzyś z Polskiej Misji Katolickiej we Francji poinformował, że zarówno relikwie świętego papieża, jak i kopia ikony Jasnogórskiej ocalały. Zostały wyniesione i są obecnie zabezpieczone, wraz z innymi przedmiotami, które udało się uratować z pożaru.

Według dziennikarza "Paris Match" Nicolasa Delesalle ogień nie przedostał się do skarbca katedry, dzięki czemu wszystkie dzieła sztuki w nim zgromadzone zostały uratowane.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gianni Valente, Andrea Tornielli

Dzisiejszy Kościół przypomina bardziej pole bitwy niż szpital polowy. 

Jak doszło do tego, że arcybiskup Carlo Maria Viganò napisał szokujące dossier, w którym oskarżył papieża o krycie seksualnego przestępcy i zażądał jego dymisji? Kto...

Skomentuj artykuł

Korona cierniowa i relikwie Jana Pawła II ocalały z pożaru w Notre Dame
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.