"Kościelne więzienia" dla duchownych skazanych za pedofilię

"Kościelne więzienia" dla duchownych skazanych za pedofilię
Zdjęcie ilustracyjne. Zdj.: robgoebel1/depositphotos.com
3 miesiące temu

Z propozycją tworzenia swoistych „więzień kościelnych”, w których mieli by przebywać na zasadzie dobrowolności duchowni skazani za wykorzystywanie seksualne małoletnich wystąpił dyrektor Centrum Ochrony Nieletnich Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, ks. Hans Zollner.

Niemiecki jezuita, jeden z czołowych ekspertów w tej dziedzinie, sugeruje, że po odbyciu kary więzienia osoby te mogłyby zostać przyjęte, otoczone opieką i poddanie ścisłemu nadzorowi, aby zapobiec kolejnym aktom agresji. Zauważa, że w przypadku tych sprawców „istnieje duże prawdopodobieństwo recydywy". Wypowiedział się on na ten temat w wywiadzie dla religion.ORF.at, o którym donosi Katholish.de. Psycholog i kapłan oparł swoją propozycję na pozytywnych doświadczeniach z USA, gdzie powstały takie ośrodki, w których przestępcy „zgadzają się na pójście do takiego domu, bo wiedzą, że będą kontrolowani”.

Ks. Zollner opisał te obiekty na „odludziu”, obiekty „podobne do więzienia” w tym sensie, że istniałyby „wyraźne ograniczenia dotyczące wyjścia i kontaktu z otoczeniem”. Według jezuity, kontrola, dokładne zdefiniowanie tego, co mogą, a czego nie mogą robić, jest „jednym z najważniejszych narzędzi w walce z krzywdzicielami w Kościele i poza nim”. Jednak, jego zdaniem taka inicjatywa mogłaby być skuteczna tylko w „wysoko wyspecjalizowanych” społeczeństwach zachodnich Europy, Stanów Zjednoczone czy Kanady. „W innych częściach świata, gdzie odpowiedzialność wspólnotowa jest bardziej widoczna, parafie lub wspólnoty duchowe mogłyby podjąć się tych zadań” – zauważył.

Źródło: KAI/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Justyna Kaczmarczyk
26,52 zł
37,89 zł

Zranieni w Kościele – wysłuchać, zrozumieć, pomóc

Lata traumy, emocjonalne zamknięcie, depresja – to tylko niektóre skutki, z którymi muszą mierzyć się osoby wykorzystane seksualnie. Co czuje osoba skrzywdzona przez księdza? Na jaką pomoc może...

Skomentuj artykuł

"Kościelne więzienia" dla duchownych skazanych za pedofilię
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.