Kościół Anglii zniknie w kolejnym pokoleniu?

Kościół Anglii zniknie w kolejnym pokoleniu?
abp George Carey (fot. Trinidad-News.com)
KAI / pz

Były prymas Kościoła anglikańskiego abp George Carey przestrzegł, że Kościół Anglii "jest o jedno pokolenie od zniknięcia". Zaapelował o zmiany, które mogłyby doprowadzić do przyciągnięcia do Kościoła ludzi młodych, gdyż inaczej niedługo w ogóle ich ew nim nie będzie.

Zdaniem 78-letniego lorda Carey, który stał na czele Kościoła w latach 1991-2002, wierni powinni się wstydzić tego, że nie niewystarczająco inwestują w młodzież i zachęcił do podjęcia natychmiastowych działań w tym kierunku, zanim nie będzie za późno. Wyraził przy tym obawę, że dzisiejszy Kościół jest dla młodych zbyt staroświecki.

Jednocześnie lord Carey jest przekonany, że Kościół Anglii może, musi i powinien się rozwijać. - Ale siedzenie w zimnym kościele, patrząc na tył głowy ludzi, być może nie jest uważane za najbardziej ekscytujące miejsce do spotykania nowych ludzi i słuchania profetycznych słów - dodał były prymas anglikański.

Wyjaśnił, że przychodzenie do kościoła nie jest w dzisiejszych czasach czymś naturalnym w życiu ludzi. Niekoniecznie też chcą oni nadal słuchać tego, co "mamy im do powiedzenia". - Jest tyle przemocy, zbyt wiele rozbitych rodzin, za mało pracy, zbyt wielu młodych ludzi nie mających celu. Jednak w istocie ci ludzie wciąż szukają duchowego spełnienia - zaznaczył abp Carey.

Powołując się na opinie psychologów wskazał na związek między wiarą i lepszym zdrowiem psychicznym. Przywołał też sukces banków żywności i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych jako przykłady tego, co Kościoły mogą zrobić chcąc odejść od utartych ścieżek działania.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kościół Anglii zniknie w kolejnym pokoleniu?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.