Kościół anglikański przeprasza za wypędzenie Żydów z Anglii

Kościół anglikański przeprasza za wypędzenie Żydów z Anglii
Fot. 4kclips/depositphotos.com
KAI/mk

Synod Generalny Kościoła anglikańskiego postanowił, że w przyszłym roku, w 800 lecie wydalenia Żydów z Anglii, odbędzie się „symboliczne nabożeństwo pokutne”.

Jak zauważają angielskie media, choć przed 800 laty nie istniał jeszcze Kościół anglikański, (jego powstanie datuje się od 1534r., kiedy uchwalony przez parlament akt supremacji ogłosił Henryka VIII jego zwierzchnikiem), anglikanie decydują się na tę „symboliczny akt pokutny, przeciwstawiają się w ten sposób rosnącej fali antysemityzmu".

Usuniecie Żydów z Anglii rozpoczęło się od decyzji synodu w Oksfordzie w 1222 r., który zakazał im budowania nowych synagog, posiadania niewolników i mieszania się z chrześcijanami. Zdecydowano też, że „Żydzi mają nosić ubranie, które będzie ich odróżniało od chrześcijan”.

Publicystka dziennika "Daily Mail" Katie Feehan przypomniała, że w Anglii żyło wówczas ok. 3000 Żydów. Dotarli tam oni po inwazji Normanów w 1066 r. i początkowo cieszyli się specjalną protekcją króla i tolerancją ze strony Kościoła. Decyzja synodu oksfordzkiego o ich odesłaniu na kontynent i jej wprowadzenie w życie przez króla Edwarda I (1239-1307) wynikała częściowo z „ rosnącej wrogości w stosunku do Żydów”. Ten XII-wieczny antysemityzm był napędzany teorią o mordowanie dzieci chrześcijańskich, których krew miano używać do obrzędów żydowskich. Inną przyczyną niechęci wobec Żydów były krucjaty, które rozpoczęły się w 1096. Wykształcił się wówczas stereotyp Żydów jako „ zabójców Chrystusa”, w stosunku do których stosowanie przemocy miałoby mieć swoje uzasadnienie.

W rezultacie narastania spirali wrogości, w 1290 r. definitywnie zdecydowano się na wydalenie Żydów z królestwa Anglii. Mogli oni tam powrócić dopiero w latach 1650 r., za czasów Oliviera Cromwella (1599-1658),który doszedł do wniosku, że przywiezione przez nich pieniądze wzbogacą kraj.

W kontekście zapowiedzianego nabożeństwa angielskie dzienniki "The Telegraph", "Daily Mail" i inne podają liczby incydentów świadczące o narastającej obecnie fali antysemityzmu. Od 8 maja do 7 czerwca br. zanotowano ich 476 - najwięcej od 1984 r. Dochodzi do tego mowa nienawiści w internecie: 316 przypadków offline i 144 online.

Do prześladowań Żydów w Europie Zachodniej doszło również m.in. w połowie XIV w. w czasie tragicznej dla kontynentu zarazy dżumy, nazwanej "czarną śmiercią". Schronienia przed prześladowaniami udzielił im król Kazimierz Wielki, a Królestwo Polskie stało się miejscem, w którym wyznawcy religii mojżeszowej znaleźli bezpieczeństwo.

 

Książki na wakacje ze specjalnym rabatem dla czytelników Deonu! W dniach 11-18 lipca 2021 r. wpisz kod WAKACJED i skorzystaj z 40 proc. rabatu na wszystkie książki Wydawnictwa WAM i Mando oraz 15 proc. na książki innych wydawców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Rożek
41,94 zł
59,90 zł

Wyjatkowy przewodnik po Krakowie

Kraków to miasto, które od wieków przyciąga i urzeka tłumy turystów. Liczba odwiedzających w ostatnich latach sięga nawet czternastu milionów. Nic w tym dziwnego. Każdy zakątek stolicy Małopolski ma w sobie...

Skomentuj artykuł

Kościół anglikański przeprasza za wypędzenie Żydów z Anglii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.