Kościół czeka wiele zmian personalnych. Chodzi o odejście abp. Gądeckiego i abp. Jędraszewskiego

Kościół czeka wiele zmian personalnych. Chodzi o odejście abp. Gądeckiego i abp. Jędraszewskiego
Abp Marek Jędraszewski i abp Stanisław Gądecki (fot. CC BY-NC-SA 2.0 DEED / episkopat.pl / flickr.com)
KAI / tk

W tym roku Kościół czeka wiele zmian personalnych. - W marcu dobiegnie końca kadencja abp. Stanisława Gądeckiego jako przewodniczącego KEP oraz abp. Marka Jędraszewskiego jako jego zastępcy – poinformował ks. Leszek Gęsiak SJ. Rzecznik KEP omówił najważniejsze wydarzenia w 2024 roku w Kościele w Polsce i na świecie.

Kolejna sesja Synodu Biskupów

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że w październiku br. odbędzie się druga rzymska sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. - Pierwsza rzymska sesja odbyła się w październiku 2023 roku, po której zostało opublikowane sprawozdanie pt. „Kościół synodalny w misji”. W tych miesiącach Kościół w Polsce na różnych jego szczeblach podejmuje refleksję nad tym dokumentem, której wnioski zostaną przesłane przez polski Episkopat do Sekretariatu Synodu w marcu br. Jest to więc intensywny czas rozeznawania, który należy dobrze wykorzystać w diecezjach i wspólnotach. Chodzi o to, by prawdziwie zaangażować się w budowanie synodalnego wymiaru Kościoła – zaznaczył rzecznik KEP.

DEON.PL POLECA




Ks. Gęsiak zauważył, że przesłane przez Konferencje Episkopatów sprawozdania posłużą za podstawę do opracowania przez Sekretariat Synodu Instrumentum laboris na październikową sesję. Natomiast dokument końcowy z tegorocznej, rzymskiej sesji synodalnej będzie dla papieża Franciszka pomocą przy redagowaniu posynodalnej adhortacji apostolskiej.

Odejście abp. Gądeckiego i abp. Jędraszewskiego

Rzecznik Episkopatu zwrócił uwagę, że przygotowaniu do drugiej rzymskiej sesji Synodu będą towarzyszyć Kościołowi w Polsce zmiany na najwyższych szczeblach Konferencji Episkopatu Polski. - W marcu dobiegnie końca kadencja abp. Stanisława Gądeckiego jako przewodniczącego KEP oraz abp. Marka Jędraszewskiego jako jego zastępcy. W czerwcu kadencję kończy bp Artur G. Miziński jako sekretarz generalny KEP. Oznacza to, że w pierwszej połowie roku zmieni się całe prezydium Konferencji Episkopatu Polski – podkreślił ks. Gęsiak.

DEON.PL POLECA

Dodał, że zmianom tym powinna towarzyszyć modlitwa za pasterzy i Kościół w Polsce, zwłaszcza, iż rok 2024 ogłoszony został przez papieża Rokiem Modlitwy w przygotowaniu do Jubileuszu 2025. - W Rzymie trwają już intensywne przygotowania do Roku Świętego 2025, w związku z którym spodziewanych jest w Wiecznym Mieście ponad 32 miliony pielgrzymów. Przygotowaniem do owocnego przeżycia Jubileuszu, który zawsze jest czasem łaski dla Kościoła i wiernych, ma być poprzedzający go Rok Modlitwy, który obecnie przeżywamy – podkreślił ks. Gęsiak.

Peregrynacji relikwii bł. Rodziny Ulmów

Z innych wydarzeń, które w tym roku naznaczą życie Kościoła w Polsce, będzie kontynuacja peregrynacji relikwii bł. Rodziny Ulmów po polskich diecezjach. - Nawiedzenie kolejnych parafii przez relikwie błogosławionych małżonków Józefa i Wiktorii oraz siedmiorga ich dzieci cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony wiernych, którzy zawierzają tej błogosławionej polskiej Rodzinie swoje własne rodziny, wraz z ich radościami i problemami. Każde przybycie relikwii Ulmów do parafii to czas łaski, podczas gdy sama ich beatyfikacja oraz peregrynacja relikwii wpisuje się we współczesny kontekst społeczny, w którym rodzina jest deprecjonowana, a życie ludzkie pozbawiane wartości – zauważył rzecznik KEP.

Przypomniał również, że w tym roku po raz pierwszy obchodzić będziemy wspomnienie bł. Rodziny Ulmów 7 lipca, w dzień zawarcia przez Wiktorię i Józefa sakramentu małżeństwa.

Rzecznik Episkopatu zwrócił także uwagę, że rok 2024 jest decyzją Sejmu nie tylko Rokiem Rodziny Ulmów, ale także Rokiem Arcybiskupa Antoniego Baraniaka, metropolity poznańskiego i niezłomnego biskupa okresu komunizmu. - 7 stycznia obchodziliśmy 120. rocznicę jego urodzin. Jak powiedział przewodniczący KEP podczas Mszy św. z tej okazji w jego rodzinnej parafii w Mchach, „takich ludzi potrzebuje dzisiaj Polska”. Ludzi, „którzy świadomi swoich przyrzeczeń chrzcielnych, gotowi są ofiarować wszystko – nie wyłączając swego życia – dla Kościoła i Ojczyzny” – powiedział.

Rzecznik KEP zaznaczył, że w tym roku przypada również 900. rocznica chrystianizacji Pomorza Zachodniego przez św. Ottona z Bambergu. Główne uroczystości odbędą się w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. - W związku z tym jubileuszem, letnie Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbędzie się w Szczecinie, w dniach 10-12 czerwca – poinformował ks. Gęsiak.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Draguła

Niebanalne, esencjonalne i prowokujące do myślenia teksty o Kościele

Być z Kościołem, gdy przeżywa momenty swojej świetności, swój „złoty wiek”, nie jest trudno. Wyzwaniem stają się chwile, w których przechodzi on przez „noc”; okresy, gdy...

Skomentuj artykuł

Kościół czeka wiele zmian personalnych. Chodzi o odejście abp. Gądeckiego i abp. Jędraszewskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.